LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha becomes a palace/ DASH apologized to me

2022-09-17 13:56:00, Editorial Elvi FUNDO

Basha becomes a palace/ DASH apologized to me

I could use any epithet for Lulzim Basha as a politician, I could call him not serious, corrupt, incompetent, failed, it even seems funny.

But, beyond the funny, Lulzim Basha seems to have turned into a real palace of politics.

A few days ago, the Voice of America, through a news story that was reported by some of the world's leading media such as AFP, BBC, etc., cited a report that said that in 2017, the Russians had financed the Balkans, including 500,000 dollars for Democratic Party, at that time led by Lulzim Basha.

Gjithçka përkon me një lajm të raportuar në vitin 2018 nga “Mother Jonnes” mbi lobimet e Bashës në SHBA.

Basha becomes a palace/ DASH apologized to me
Skema sipas Mother Jones

Lidhje detyruese, kompani, para korrupsioni, apo para të ardhura nga palë të treta, kjo nuk ka rëndësi, dega e Biniatta Trade, ishte me menaxher rus.

Njerëzit afër Lulzim Bashës, personazhe si Ekim Alptekin, ishin të lidhur me biznese në Moskë, por edhe me influencë në SHBA, apo ngjarje që shkonin deri në rrëmbimin e klerikut Fetullah Gylen.

Basha becomes a palace/ DASH apologized to me
Lulzim Basha në dasmën e Ekim Alptekin

Pra,  rrugët nga mund të kenë shkuar paratë janë të shumta, por fakti është se lobisti amerikan Nik Muzin, deklaroi para Departamentit të Drejtësisë, se ai kishte firmosur një kontratë 1 milionë e 50 mijë dollarë me Lulzim Bashën, ku do të kishte disa pagesa, një  pagesë prej 500 mijë dollarë që do të jepej direkt, 3 pagesa me nga 450 mijë dhe një shumë prej 750 mijë dollar.

Basha becomes a palace/ DASH apologized to me

Në fakt, më tej nga Ristani u deklarua se PD kishte vetëm  1 kontratë me 25 mijë dollarë.

Përtej këtyre informacioneve të përsëritura, lajmi mori dhenë, në Shqipëri u rikthye debate i katër viteve më parë për Lulzim Bashën, këtë “amerikanin e ri”, që në fakt ishte një njeri që qarkullonte para ruse.

E kishte bërë nga paaftësia, budallallëku  apo se i duheshin këto para për të rrëzuar Ramën, kjo është ende për t’u parë, sepse duhen zhvilluar hetime të plota për  të shkuar deri në fund dhe për të zbardhur të vërtetën si Lulzim Basha u financuar nga rusët.

Apo  dhe dyshimet dhe akuzat e hedhura atëherë se protestat e opozitës transmetoheshin nga media ruse, apo faktet se Basha zhvilloi një çadër që sillte destabilitet.

Basha becomes a palace/ DASH apologized to me
Lulzim Basha në çadër, në vitin 2017

Në ato kohë nga agjensitë amerikane u tha se Ballkani ishte i rrezikuar nga ndikimet ruse.

Më tej në 2019, kur vetë Basha, i cili sot vetëshpallet proamerikani më i madh, kundërshtoi ndihmës sekretarin e shtetit Mathew Palmer, dhe shkoi dhe dogji mandatet, duke thënë se rruga nuk ka kthim.

Basha becomes a palace/ DASH apologized to me
Lulzim Basha pasi, ka dorëzuar mandatet në KQZ

Në ato kohë u tha se ishin influenca ruse që kishin ndikuar për destabilitetin e Ballkanit. Pra nuk janë ta pakata rastet.

Por, përtej këtyre fakteve që njihen nga politika, apo qarqet diplomatike, është edhe palaçollëku publik që bën Basha.

Pas daljes së këtij publikimi së fundmi po përpiqet që nëpërmjet disa mediave periferike të tij, të përgenjeshtrojë të vërtetën e thënë nga Zëri i Amerikës, AFP dhe BBC, dhe të dalë me një lajm, të cilin e  ka prodhuar “qoftexhiu i Lulit”, i cili dikur ka punuar në një ministri.

Njeriu tjetër i tij, që kërkon një lëmoshë me shpresën se Basha do të rikthehet dhe do të jetë në krye të PD-së.

Dy vegla qorre të Lulzimit të paguara nga kunati, që turpësisht tashmë besojnë se Departamenti i Shtetit ka kërkuar ndjesë për raportin e Lulzim Bashës.

Basha becomes a palace/ DASH apologized to me

Së pari edhe “qoftexhiu i Lulit”, edhe i mjeri me lëmoshën e kunatit, kanë prodhuar një fake news.

Basha becomes a palace/ DASH apologized to me

CNA.al bëri një vëzhgim dhe nuk ka asnjë raport të Departamentit të Shtetit, apo falje publike.

Në rast se do të kishte ndodhur, Zëri i Amerikës do ta kishte publikuar këtë përgenjeshtrim, pasi lajmin e parë e dhanë ata.

Nuk ka një përgënjeshtrim nga Departamenti i Shtetit, ka thjeshtë një ndjesë për një keqkuptim, raportuar në media, lidhur me një telefonatë të sekretarit Blinken me kryeministrin Italian, asgjë më shumë se kaq.

Pallavrat e periferikëve të Lulit se DASH i ka kërkuar ndjesë Lulit, tashmë nuk i beson më asnjeri, thjeshtë dhe vetëm nxjerrin si palaço liderin e tyre shpirtëror, i cili tashmë është një kufomë politike  e pashpresë  dhe përpiqet të përdorë disa kllouna të oborrit, për të përgënjeshtruar të vërtetën e thënë nga media potente botërore apo edhe vetë Departamenti i Shtetit./CNA.al

10:57 Editorial

Irfan in a nutshell

For several weeks, some of the main media in the country, ...

Lajmet e fundit nga