LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Why is it that whenever Lulzim Basha's corruption is talked about, everyone takes it lightly

2022-09-16 17:04:00, Editorial Elvi FUNDO
Why is it that whenever Lulzim Basha's corruption is talked about, everyone
Illustrative photo

Lulzim Basha has returned to the political market again with a scandal, which is not new news, it is lobbying in the USA, denounced by "Mother Jones" more than 4 years ago, when Lulzim Basha, in March 2017, during the time of the tent, he created schemes and paid over a million dollars by signing contracts with Nick Muzin, a lobbyist for the former American President, Donald Trump.

Why is it that whenever Lulzim Basha's corruption is talked about, everyone
Lulzim Basha and Donald Trump

Basha shkon në fushatë dhe bën foto me Presidentin. Kontrata është e qartë, e raportuar në Departamentin e Drejtësisë së SHBA-së nga vetë Nick Muzin, për pagesë mbi 1 milion dollarë, të konfirmuara si të kryera 675 mijë dollarë, një pagesë fillestare 500 mijë usd dhe më pas tri pagesa nga 150 mijë, një pagesë 75 mijë dollarë dhe një pagesë tjetër prej 25 mijë dollarësh, e cila kjo e fundit është zyrtare e bërë nga PD-ja dhe e deklaruar në KQZ.

Lulzim Basha rikthehet me një skandal. U raportua lajmi 4 vite më parë, por askush nuk e mori seriozisht.

Basha gënjeu!

Tha paratë janë mbledhur në SHBA, nga donacione mëmëdhetarësh, ndërkohë ajo rezultoi të jetë një gënjeshtër.

Në Shqipëri, çështja nuk u hetua asnjëherë, nuk u mor seriozisht, u mbyll me procedurë, nuk u ankimua, e kështu me radhë.

Basha shpesh akuzohet me fakte dhe prova për skandalet e tij, por asnjëherë ai nuk merret seriozisht.

Asnjëherë nuk është hetuar. Gjithmonë është dikush që e mbron. Dje e mbronte Sali Berisha, sot duket se e mbron Edi Rama.

Why is it that whenever Lulzim Basha's corruption is talked about, everyone
Foto ilustruese

E mbronte Sali Berisha kur ndodhi skandali me Rrugën e Kombit.

Qindra miliona euro abuzime, korrupsion i mbyllur me procedurë. Më pas, skandali me faljen e ujërave territoriale shqiptare Greqisë, e rrëzoi Gjykata Kushtetuese, sërish e mbrojtën. Më tej, 21 janari, 4 të vrarë në bulevard. Faturën e mori Berisha, Basha u tremb, u fsheh në zyrë dhe nuk e nxori kokën.

Askush nuk e mori seriozisht edhe në këtë rast. Më pas e bënë edhe kryetar bashkie, 4 vjet dhe nuk bëri asgjë. Një dështak spektakolar. Skandale dhe korrupsion në Bashkinë e Tiranës. Orë e ndalur për Tiranën ato 4 vite që Lulzim Basha drejtoi këtë bashki.

Why is it that whenever Lulzim Basha's corruption is talked about, everyone
Lulzim Basha

Më pas drejtoi prej tetë vitesh opozitën. Tetë vite turpi, skandalesh, përçarjesh, humbjesh e disfatash elektorale të njëpasnjëshme. Nuk mori pjesë në Reformën Territoriale, nuk u bë pjesë e Reformës Zgjedhore, tentoi të sabotonte Reformën në Drejtësi.

Në fund, votoi i detyruar një reformë thuajse totalisht tashmë të dështuar, për të cilën ka nevojë për ndërhyrje të forta dhe të reja ligjore.

Lulzim Basha asnjëherë s’u mor seriozisht, edhe kur humbi zgjedhjet në 2017-ën.

U vetëngrit, u mbështet nga Berisha dhe vazhdoi të drejtonte PD-në, edhe pse e përçau atë dhe dëboi senatorët e kësaj partie, elitën e PD-së, e përçau dhe e sakatoi.

Për shkak të paaftësisë së tij për të drejtuar, ai dëbonte nga partia dhe linte jashtë atë që kishte të paktën dy pare mend.

Pas kësaj, Lulzim Basha humbet kontrollin në 2019-ën, dhe djeg mandatet e deputetëve. Në fakt, një parti politike krijohet për të zgjedhur dhe për t'u zgjedhur, kurse Lulzim Basha i dogji mandatet.

Doli në rrugë, bojkotoi edhe zgjedhjet lokale të vitit 2019. Sërish nuk u mor seriozisht!

Në 2021-shin kandidoi për kryeministër, garoi, i mbështetur nga të gjithë ata që sot po e sulmojnë. Dështoi!

E pritshme për dikë që kupton politikisht, por Lulzim Basha sërish u mbështet. Ai u rizgjodh në krye të PD-së dhe u largua vetëm në momentin kur përjashtoi Sali Berishën. Asnjëherë, në asnjë moment nuk është marrë seriozisht.

Në të gjitha rastet, skandalet, turpet dhe përgjegjësitë e tij korruptive e politike dhe skandalet e vazhdueshme ai është mbështetur nga Sali Berisha. Është mbrojtur prej tij derisa ditën e fundit, i vuri shqelmin, vetë doktori.

Ai që e solli, ai që e krijoi, ai që e ngriti në detyrë. E “vrau” Lulzim Bashën,  pasi Luli, tentoi ta nxirrte me shqelma nga PD-ja.

Berisha u detyrua të rikthehej në seli me protesta. Basha nuk kurseu drurin mbi militantët e Partisë Demokratike.

Mbi mbështetësit e Berishës u hodh gaz lotsjellës, përdori policinë kundër tyre, sërish nuk e morën seriozisht.

Why is it that whenever Lulzim Basha's corruption is talked about, everyone
Pamje nga protesta

Luli vazhdoi jetën i qetë.

Tani plas skandali i radhës. Qindra mijëra euro lobime. Para ruse, para korrupsioni, para skandalesh, burimi i tyre nuk dihet.

Lulzim Basha nuk po flet, thjesht dhe vetëm, e mohon.

Drejtësia nuk e ka hetuar në themel këtë çështje. Deklarimet e Nick Muzin janë aty, të cilat mund t’i aksesojë online kush të dojë, por drejtësia shqiptare na tha se ato nuk ekzistonin.

Si shpëtoi me procedurë Luli kur ndodhi skandali i Rrugës së Kombit.

Asnjëri nuk e merr asnjëherë seriozisht Lulzim Bashën. Ndoshta ka ardhur koha që dikush ta marrë seriozisht, ta hetojë, edhe pse mund të tentojnë ta mbrojnë.

Basha duhet hetuar dhe duhet marrë vërtetë seriozisht, për të kuptuar se kush është kjo monstër politike, ky skandaloz, ky njeri i korruptuar, ky njeri që i ka lënë pasoja, jo vetëm opozitës, por edhe vendit.

Që nga afera korruptive e Rrugës së Kombit e duke përfunduar me financime, me para korrupsioni apo ruse për lobime në SHBA./ CNA.al

 

10:57 Editorial

Irfan in a nutshell

For several weeks, some of the main media in the country, ...

Lajmet e fundit nga