LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

AFP: Rusët paguan 500 mijë dollarë për PD-në e Bashës në 2017-ën

14 Shtator 2022, 09:53, Aktualitet CNA

AFP: Rusët paguan 500 mijë dollarë për PD-në e

Rusia ka financuar Partinë Demokratike, në vitin 2017, gjatë kohës që drejtohej nga Lulzim Basha.

Sipas Agjencisë së lajmeve "AFP", Rusia ka shpenzuar 500 000 dollarë për të mbështetur PD-në në zgjedhjet e vitit 2017.

“Një burim i administratës i njohur me gjetjet pretendoi se Rusia kishte shpenzuar rreth 500,000 dollarë për të mbështetur Partinë Demokratike të qendrës së djathtë të Shqipërisë në zgjedhjet e vitit 2017 dhe gjithashtu financoi partitë ose kandidatët në Bosnjë, Mal të Zi dhe Madagaskar, sipas agjencisë së lajmeve 'AFP'”, thuhet në shkrimin e publikuar nga mediat amerikane.

Kujtojmë se Lulzim Basha u mor i pandehur në qershor të vitit 2019, për shkak të shpenzimit nga Partia Demokratike të disa qindra-mijëra dollarëve për lobim në SHBA gjatë vitit 2017, para që nuk ishin deklaruar si shpenzime në bilancin që PD-ja ka dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve./CNA.al

Lajmet e fundit nga