LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lobimi rus/ Gjykata shpëton Bashën nga dënimi

13 Janar 2020, 15:43, Politikë CNA
Lobimi rus/ Gjykata shpëton Bashën nga dënimi

Në Gjykatën e Tiranës, është mbajtur sot seanca paraprake për dosjen e lobimit rus, ku të pandehur janë kreu i PD-së Lulzim Basha, ish-Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Arben Ristani, dhe shefi i financës së këtij subjekti politik, Ilir Dervishi.

Seanca është drejtuar nga gjyqtari gjyqtarit Lazër Sallaku.
Pas 3 orësh seancë, Gjykata  ka vendosur të pushojë çështjen për kreun e  PD Lulzim Basha dhe dy zyrtarët e tjerë të PD Arben Ristani dhe Ilir Dervishi.

Kreu i PD-së, Lulzim, Basha nuk u paraqit, por u përfaqësua nga avokatët e tij Eduart Halimi dhe Ivi Kaso.

Basha dhe tre të tjerët akuzohen nga Prokuroria për falsifikim të formularëve, lidhur me kontratat e lobimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në shumën e 675 mijë dollarë.
Më herët Prokuroria vendosi të pushojë akuzën e pastrimit të parave me lobim rus./CNA.al

Lajmet e fundit nga