LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lobimi rus/ Lu: Po e ndjekim çështjen nga shumë afër, nëse rusët...

5 Prill 2018, 20:37, Aktualitet CNA

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës u shpreh se, ?Qeveria amerikane ka informacion të plotë për lidhjen e dyshuar të Partisë Demokratike me Rusinë për lobim në SHBA?.

I ftuar në studion e emisionit “Opinion”, Lu u shpreh se në SHBA janë të ligjshme lobimet pranë qeverisë së SHBA-ve, por “për të lobuar në Shtetet e Bashkuara në mënyrë të ligjshme, lobisti duhet të bëjë deklarime publike të kontratave, të financave dhe të aktiviteteve që ndërmerr, në këtë rast për PD.”

Më tej ai duke komentuar ndërhyrjet Ruse në zgjedhje u shpreh:

“Megjithatë, gjëja e dytë për të cilën dua të flas është çështja e Rusisë, sepse qeveria e SHBA dhe ambasada jonë janë shumë të shqetësuara për prova në rritje të ndërhyrjes ruse në zgjedhje kudo në Europë.

Po e ndjekim çështjen nga shumë afër, nëse rusët kanë dhënë kontribute tek lobisti në emër të Partisë Demokratike dhe Lulzim Bashës. Nëse kjo është e vërtetë, do të ishte një përpjekje shumë serioze nga rusët për të ndërhyrë në zgjedhjet e një shteti anëtar të NATO-s?. /CNA.al

Lajmet e fundit nga