LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lobimi rus për PD në SHBA/ Grida Duma tregon të vërtetën

15 Mars 2018, 11:37, Politikë CNA

Deputetja demokrate Grida Duma, ndërsa ka shenjëstruar Qeverinë për varfërinë në vend, ka përmendur edhe lobimet e dyshimta të PD ?së, në SHBA.

Ndërkohë, që kreu i PD ?së, Lulzim Basha ka heshtur rreth kësaj çështje ka qenë deputetja Duma, që ka gjetur guximin të flasë.

?Sistemi ka dështuar përtej gjithë llomotitje, kapakëve, situatës që doni ti fshiheni të vërtetës me cilën çdo shifër apo tymnajë që bëni me çështje lobimesh ligjore.  E vërteta është po?, ka thënë Duma.

Më tej Duma, është ndalur tek situata ekonomike.

?Nuk na ka shkuar ndonjëherë në mend që ndihmën ekonomike ta japim me koncesion dhe që të gjithë sketorët kyç të Shqipërisë ti japim me koncension, sepse nga sot e deri dhjetë vite më vonë ju e keni dhënë edhe varfërinë me koncension.

Sistemi ka dështuar dhe kjo është padiskutimtë, se megjithëse fshiheni dhe thoni njëherë kjo është Bankës Botëror dhe njëherë e keni nisur  ju në 2012, problem më të madh e keni s eju nuk thoni të vërtetat të cilat ju e dini që do t?ju çonin këtu.

Kush janë këto të vërteta?

Së pari u nis në vitin 2012 me një parakusht themelor që ihste rritja ekonomike, zhdukja deri në masën 1.2 përqind të varfërisë. Sot jemi në situatën ku 203 mijë shqiptarë jetojnë me më pak se tre dollarë në ditë?, ka thënë Duma./CNA.al

Lajmet e fundit nga