LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lobimi rus/ Imeraj llogari dy prokurorëve që “shpëtuan” Bashën: Vendim nul, keni 3 ditë kohë

11 Nëntor 2019, 10:57, Politikë CNA

Kryeprokurorja e Tiranës Elisabeta Imeraj ka folur lidhur me mbylljen e hetimeve për lobimin rus dhe marrjen e kreut të PD-së Lulzim Basha si i pandehur.

Imeraj bën me dije se u ka kërkuar informacion me shkrim dy prokurorëve Ervin Karanxha dhe Gjergji Tako për procedurat e ndjekura gjatë hetimeve si dhe mbi vendimin e marrë më pas.
Imeraj shpehet se vendimi i dy prokurorëve për të pushuar akuzën e pastrimit të parave, është nul nëse nuk kanë respektuar ligjin.

?Nëse prokurorët nuk kanë respektuar ligjin vendimi është jul. I kam kërkuar përgjigje me shkrim dy prokurorëve. Prokurorët Karaxha dhe Tako kanë tre ditë kohë të përgjigjen se çfarë procedure ligjore ndoqën për dosjen e lobimit rus?, ka thënë Imeraj në një prononcim për Report Tv.

Kujtojmë se prokuroria mbylli hetimet dhe kryedemokrati Basha së bashku me Arben Ristanin dhe Ilir Dervishin janë marrë si të pandehur për falsifikim të dokumenteve të lobimit rus./CNA.al

Lajmet e fundit nga