LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dokumenti/ I lidhur me oligarkun e Putinit dhe Ramën, ish-drejtuesi i FBI-së vihet nën hetim

15 Shtator 2022, 21:31, Aktualitet CNA
Dokumenti/ I lidhur me oligarkun e Putinit dhe Ramën, ish-drejtuesi i

Ish-drejtori i kundërzbulimit të FBI-së në New York City, Charles McGonigal ka përfunduar në radarët e prokurorëve federalë për lidhjet e tij me Rusinë dhe qeveri të tjera të huaja.

Mes tyre renditen Bosnjë dhe Hercegovina, Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi. Lajmi u bë i ditur nga kompania amerikane “Business Insider”.

Sipas thirrjes së dëshmitarit, prokurorët po shqyrtojnë nëse McGonigal ka lidhje me qeverinë e Bosnjë dhe Hercegovinës, si dhe ndonjë “pagesë apo dhuratë” që i është dhënë nga qeveritë e Kosovës, Malit të Zi dhe Shqipërisë.

Dy burime i thanë “Insider-it” se McGonigal ishte i afërt me kryeministrin shqiptar Edi Rama.

Sipas një e-maili të rishikuar nga kompania mediatike, McGonigal përdori adresën e tij zyrtare të e-mailit të FBI-së për të tentuar të organizonte një takim mes Ramës dhe një firme amerikane.

Kjo e fundit, ishte menduar për t’u kontraktuar për një nismë kundër korrupsionit.

Por, kryeministri nuk i ka shkuar më tej kësaj tentative të zyrtarit amerikan nën motivimin e “marrëdhënies miqësore dhe jo të biznesit” duke mos pasur asnjë veprim.

Detajet u sqaruan nga një përfaqësues i kreut të qeverisë shqiptare për kompaninë amerikane.

“Ne nuk kemi asnjë ide për ndonjë juri të madhe dhe asnjë autoritet amerikan nuk na ka kontaktuar ndonjëherë për këtë. Nuk ka pasur kurrë takime me firma, dhurata, pagesa, rimbursime udhëtimi përpara ose pasi zoti McGonigal të largohej nga puna”, vëren zyrtari shqiptar.

Duke cituar Insider, FBI-ja gjithashtu nuk e kishte dhënë pëlqimin për këtë takim duke dhënë përshtypjen se McGonigal po përfundonte nën shqyrtim për veprimet e tij.

Dokumenti/ I lidhur me oligarkun e Putinit dhe Ramën, ish-drejtuesi i

ARTIKULLI I PLOTË:

Një ish-agjent i nivelit të lartë të FBI-së, i cili ishte i përfshirë në hetimin për kontaktet e fushatës së Trump me Rusinë gjatë zgjedhjeve të vitit 2016, është vënë vetë nën vëzhgimin e prokurorëve federalë për lidhjet e tij me Rusinë dhe qeveritë e tjera të huaja.

Në fund të vitit të kaluar, sipas dokumenteve të brendshme të gjykatës të siguruara nga “Insajderi”, avokatët amerikanë mblodhën fshehurazi një juri të madhe që shqyrtoi sjelljen e Charles McGonigal, ish-kreut të kundërzbulimit në zyrën në terren të FBI-së në New York City. Departamenti i Drejtësisë nuk pranoi të komentonte se çfarë po hetonte.

Por dëshmitarët e marrë nga Insajderi kanë bërë me dije se qeveria, pjesërisht, po shqyrtonte marrëdhëniet e biznesit të McGonigal me një ndihmës të lartë të Oleg Deripaska, oligarku miliarder rus i cili ishte në qendër të akuzave se Rusia ka bashkëpunuar me fushatën e Trump për ndërhyjnë në zgjedhjet e 2016-ës.

Thirrja, e lëshuar në nëntor, kërkon të dhëna në lidhje me McGonigal dhe një firmë konsulente në hije të quajtur Spectrum Risk Solutions. Një javë pas lëshimit të thirrjes, një emigrant me origjinë sovjetike i quajtur Sergey Shestakov tha në një dosje të veçantë se McGonigal e kishte ndihmuar atë të “lehtësonte” një hyrje midis Spectrum dhe ndihmësit të Deripaska.

Në dosje thuhet gjithashtu se McGonigal ndihmoi në prezantimin e ndihmësit me Kobre & Kim, një firmë ligjore në Nju Jork që është e specializuar në përfaqësimin e klientëve që po hetohen me dyshimin për “mashtrim dhe sjellje të pahijshme”.

Shestakov, i cili është identifikuar në panelet televizive si një ish -zyrtar i ministrisë së jashtme sovjetike dhe ish- shefi i shtabit të ambasadorit sovjetik në Kombet e Bashkuara. Ndonëse nuk do të kishte qenë domosdoshmërisht e paligjshme që McGonigal të punonte në emër të Deripaskës, moszbulimi i aktiviteteve të mbuluara nga Akti i Regjistrimit të Agjentëve të Huaj, si lobimi dhe marrëdhëniet me publikun, dënohet me gjobë 250,000 dollarë dhe deri në pesë vjet burg.

Deripaska u sanksionua nga Departamenti i Thesarit në vitin 2018 dhe u akuzua për urdhërimin e vrasjes së një biznesmeni.

“Nëse McGonigal ngatërrohet në ndonjë formë apo formë me Deripaskën, kjo më duket si e pahijshme, për ta thënë me mirësjellje”, thotë Tim Weiner, autori i “Armiqtë: Historia e FBI”.

As McGonigal dhe as ata me të cilët ai përmendet se kanë të bëjnë nuk iu përgjigjën kërkesave për koment nga Insajderi.

“Ne nuk mund të japim një deklaratë në këtë moment,”-tha një përfaqësues për Kobre & Kim.

Nuk është e qartë nëse McGonigal është një objektiv i hetimit të jurisë, apo thjesht një subjekt, aktivitetet e të cilit janë disi të lidhura me të. Dhe nuk ka asgjë në dokumentet e gjykatës apo diku tjetër që të sugjerojë se McGonigal u soll në mënyrë të papërshtatshme gjatë hetimit të FBI-së për fushatën e Trump. Por materialet e kërkuara në thirrjen e dëshmitarit ngrenë pikëpyetje nëse një agjent i lartë i FBI-së mund të ketë përgjuar lidhjet që ai ka bërë gjatë viteve të shërbimit të tij publik për përfitime private – një praktikë shumë e zakonshme midis të brendshëmve të Uashingtonit. Dhe çfarëdo qofshin veprimet e McGonigal, fakti që ai është përfshirë në një hetim të jurisë së madhe është shumë i pazakontë. Sipas një ish-zyrtari të lartë në Departamentin e Drejtësisë, i cili kërkoi të mos identifikohej, prokurorët pothuajse kurrë nuk i konsiderojnë akuzat kundër dikujt kaq të lartë në FBI.

Shqyrtimi federal i McGonigal është i habitshëm duke pasur parasysh punën e tij në FBI. Para daljes në pension të tij në vitin 2018, McGonigal drejtoi hetimin e WikiLeaks ndaj Chelsea Manning, arrestoi këshilltaren e sigurisë kombëtare të Bill Clinton, Sandy Berger për heqjen e materialeve të klasifikuara nga një dhomë leximi e Arkivit Kombëtar dhe drejtoi kërkimin për një ‘çimkë’ kineze brenda CIA-s. Në vitin 2016, kur u shfaqën raporte se Rusia kishte hakuar sistemin e postës elektronike të Komitetit Kombëtar Demokratik, McGonigal po shërbente si shef i seksionit të krimeve kibernetike në selinë e FBI-së në Uashington.

Në atë cilësi, ai ishte një nga zyrtarët e parë që mësoi se një zyrtar i fushatës së Trump ishte mburrur se rusët kishin të dhëna lidhur me Hillary Clinton, duke ndezur hetimin e njohur si Operacioni “Crossfire Hurricane”. Më vonë atë vit, drejtori i FBI-së, James Comey promovoi McGonigal për të mbikëqyrur operacionet e kundërzbulimit në Nju Jork.

Por mësohet se prokurorët po shqyrtojnë gjithashtu nëse McGonigal ka lidhje me qeverinë e Bosnjë dhe Hercegovinës, si dhe ndonjë “pagesë apo dhuratë” që i është dhënë nga qeveritë e Kosovës, Malit të Zi dhe Shqipërisë. McGonigal përdori letrën e tij zyrtare të FBI-së për të tentuar të organizonte një takim biznesi me Edi Ramën, kryeministrin e Shqipërisë.

Dy burime i thanë Insajderit se McGonigal ishte i afërt me Edi Ramën, i cili ka shërbyer si kryeministër i Shqipërisë që nga viti 2013. Sipas një emaili të rishikuar nga Insajderi, McGonigal përdori llogarinë e tij zyrtare të emailit të FBI-së për të tentuar të organizonte një takim mes Ramës dhe një amerikani. firma që kryeministri po mendonte të punësonte për një nismë kundër korrupsionit. Në fund, FBI nuk i dha miratimin McGonigal për takimin dhe ai nuk u zhvillua kurrë.

Një përfaqësues i Ramës tha se marrëdhënia e kryeministrit me McGonigal ishte “një marrëdhënie miqësore tërësisht private pa interes publik. Ne nuk kemi asnjë ide për ndonjë juri të madhe dhe asnjë autoritet amerikan nuk na ka kontaktuar ndonjëherë për këtë. Nuk ka pasur kurrë takime me firma, dhurata, pagesa, rimbursime udhëtimesh përpara ose pasi zoti McGonigal të largohej nga puna.”

Që kur u largua nga FBI, McGonigal ka vazhduar të tregtojë ekspertizën e tij në kundërzbulim. Në vitin 2020, muaj pas ndihmës së raportuar të tij për ndihmësin e Deripaskës, ai u shfaq në një panel në Këshillin Atlantik, ku dënoi korrupsionin e shërbimeve të sigurisë ruse.

Profili i McGonigal në LinkedIn thotë se ai është nënkryetari i lartë i “sigurisë globale dhe sigurisë së jetës” në Brookfield Properties, një kompani shumë miliarda dollarëshe e pasurive të paluajtshme në Nju Jork. Por ky informacion, me sa duket, është i pasaktë.

“Charlie McGonigal nuk është më me Brookfield”, tha Andrew Brent, shefi i komunikimit i Brookfield, për Insider. McGonigal u largua nga kompania, shtoi ai, në fillim të janarit – pikërisht kur dëshmitarët ishin planifikuar të dilnin para jurisë./businessinsider.com

 

Lajmet e fundit nga