LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

By Elvi Fundo/ When Luli Basha and his "gas" will protest

2022-11-13 11:17:00, Editorial Elvi FUNDO
By Elvi Fundo/ When Luli Basha and his "gas" will protest
Illustrative photo

The opposition organized a protest in Tirana yesterday. The democratic leader, Sali Berisha, and that of the Freedom Party, Ilir Meta, and many other allied parties such as Dashamir Shehi, Agron Duka, Fatmir Mediu and others, called for massive participation in the protest.

The protest started around 4:00 p.m., lasted for about three hours, 22 speakers, strong messages , a raft that was taken by the FRPD youth to the Prime Minister's Office, candles at the bottom of the stairs of the building where Edi Rama leads, for Ardit Gjoklajn , for the lives of young people who have been lost accusing the government and the state in these 9 years.

By Elvi Fundo/ When Luli Basha and his "gas" will protest
View from the opposition protest

Një protestë që në fund pati dhe reagime, kuptohet nga më të ndryshmet, që nga ato të zyrtarëve socialistë për rubla, të cilët në fakt ishin trembur jo pak, pasi gjatë gjithë javës ngritën tonet dhe propagandën e tyre, apo "të zhgënjyerit”, që thanë pse nuk pati dhunë, të cilët prisnin më shumë sesa ajo që ndodhi, apo ata që kërkonin që njerëzit të qëndronin aty, dhe të tjera si këto.

Në fakt protestat i bëjnë mirë vendit, i bëjnë mirë dhe qeverisë, edhe opozitës. Ishte një ushtrim që tregoi se kush e ka shumicën, kush e ka opozitën e vërtetë.

Dje u rikonfirmua se opozita e vërtetë është Berisha dhe Ilir Meta. Dje u konfirmua se Berisha është kryetari i Partisë Demokratike dhe se ai ka shumicën dhe ka demokratët me vete. Ai mbush bulevardin.Për ata të cilët thonë se ishin pak, ishin 10 mijë, ishin 7 mijë, ishin 20 mijë, ka thjeshtë dhe vetëm një përgjigje.

By Elvi Fundo/ When Luli Basha and his "gas" will protest
Sali Berisha dhe Ilir Meta në Protestë

Protestat tregojnë forcën e opozitës. Ajo është forca e opozitës, është dhe më e madhe sesa aq, sepse ka dhe njerëz indiferentë që nuk shkojnë të marrin pjesë në protestë.

By Elvi Fundo/ When Luli Basha and his "gas" will protest
Sali Berisha në protestë

Më pas gjithçka lexohet te kutitë e votimit kur ka zgjedhje. Për ata që pretendojnë se ka një opozitë tjetër apo një format tjetër opozitar ka thjesht dhe vetëm një përgjigje, përfshirë këtu Lulzim Bashën dhe të tijtë, Enkelejd Alibeajn, Gaz Bardhin, Agron Gjekmarkajn, apo edhe Grida Dumën, e cila ishte e munguara e madhe e protestës dje, pasi kjo ishte protesta e dytë pa zërin melodioz të Lulzim Bashës, kur këndon himnin, dhe fotot me puthje dhe përmallim të Grida Dumës.

Përgjigjja është shumë e thjeshtë. Në rast se kanë forma të tjera dhe janë një opozitë më e madhe sesa ajo e Sali Berishës mund të dalin në protestë dhe të na tregojnë se çfarë mund të bëjnë dhe si dinë ta bëjnë, cila është mënyra që ata e bëjnë.

Në rrjet pati reagime të forta. Shumë demokratë donin të qëndronin më shumë, të tjerë thoshin ishte sukses, disa dështim, e kështu me radhë, dhe debatet e zakonshme që shoqërojnë ngjarje të tilla politike.

Por përfundimi është mjaft i thjeshtë.

Në rast se kemi një opozitë tjetër, një grupim tjetër më të fortë, më të madh, më të fuqishëm që shkon në shesh dhe e rrëzon Edi Ramën brenda ditës, le të dalë dhe të shfaqet. Le të presim Lulzim Bashën dhe të tijtë të organizojnë një protestë. Le të shkojë Lulzim Basha në shesh, le të shohim se çfarë do të bëjë.

Për ata që ëndërrojnë se Luli i bënte më të shumta dhe të shpeshta protestat mund t’u themi vetëm një fjali. Sërish ato protesta nuk ishin të Lulit, ishin të Berishës.

By Elvi Fundo/ When Luli Basha and his "gas" will protest
Foto ilustruese

Në shesh shkonte Berisha, shkonin njerëzit që e mbështesnin, shumica e Partisë Demokratike. Lulzim Basha është askushi në PD, nuk është as pakicë, është thjesht dhe vetëm një individ që mbahet pas disa mandateve, shumicën e të cilave i ka shitur apo i ka dhënë në mënyrë korruptive.

Prandaj dhe rruga për të dhënë një zgjidhje përfundimtare përgjigjes cila është opozita e vërtetë pas protestës së djeshme të Berishës dhe Metës është një.

Lulzim Basha të organizojë protestën e tij bashkë me të tijtë, me Gaz Bardhin, me Lefter Gështenjën, me Agron Gjekmarkajn, apo edhe me analistë të dënuar si mashtrues apo kllounë politikë që vijnë vërdallë ekraneve mediatike shqiptare.

By Elvi Fundo/ When Luli Basha and his "gas" will protest
Foto ilustruese

Është shumë e thjeshtë, protesta e radhës të njoftohet nga Luli, të shohim sa njerëz ka, si qëndron te Kryemnistria, si e rrëzon Ramën brenda ditës, dhe kështu kuptojmë të ardhmen politike të opozitës në Shqipëri pasi këtë aktualen e dimë dhe e shohim mjaft qartë./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga