LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kiko talks about the benefits of using a charter plane

2022-10-29 14:55:00, Editorial Lutfi Dervishi
Kiko talks about the benefits of using a charter plane
Illustrative photo

Kiko woke up on Saturday startled by a dream he didn't remember well. He saw himself stuck in traffic in the air and a taxi was flying above his head.

While he was peeling his breakfast banana, he remembered that the dream was related to the debate about the Prime Minister's air taxi movements.

Kiko was shocked by the flood of criticism towards KM for traveling by plane and the argument that he has spent a lot of money,

Not only was no money spent, but it was saved, Kiko said, scratching his head. Before presenting the arguments and figures for saving, Kiko went into the depths.

Debatin për afro 400 fluturimet e KM me çarter Kiko e pa më shumë në planin filozofik dhe si dialog qytetërimesh në kohën që bota është jo vetëm në luftë, por gjendet në prag të Luftës së Tretë Botërore.

E sigurtë - tha Kiko Majmuni që do të dalë fjala e Ajshtanjit, që Luftën e IV Botërore do ta bëjmë me shkopa ne majmunët.

Kiko i mirëkuptonte njerëzit që kanë frikë nga lartësitë. Imagjino këta home sapiens rrëzohen edhe nga pemët, e kuptueshme të kenë fobi nga fluturimet. Mirëpo e kanë gabim se fluturimi është ëndrra e gjithë dy-këmbëshave.

Ndërsa arabët me përrallat e tyre flisnin për “qilimin fluturues”, perëndimorët me Leonardo da Vinçin imagjinonin një makinë fluturuese që kryeministri sot e quan taksi.

“Motorri është zemra e avionit, por pasagjeri është shpirti i tij” - tha mendueshëm Kiko, ndërkohë që po bluante argumentat pro udhëtimeve me çarter.

Argumenti numër 1: Shkurtimi i kohës së leksionit për sigurinë.

-3-4 minuta kursehen nga këshillat e bezdisshme të stuardesave, për rripin e sigurimit dhe për sigurinë në fluturim. Kulmi arrin kur të tregojnë seçfarë duhet të bësh në rast aksidenti. Kjo është jo vetëm humbje kohe - argumentoi Kiko, por ndjell edhe fatkeqësi. I pari vendit duhet të jetë gjithë kohën në gjendje të mirë shpirtërore dhe nuk lejohet që ai të bëhet ndjellësi i fatkeqësive.

E dyta, fluturimi me çarter i shërben jo vetëm vendit dhe shqiptarëve mosmirënjohës, por mbarë njerëzimit. Vetëm duke ndenjur lart e kupton që bota është e vogël dhe duhet të kujdesemi që të mos e shkatërrojmë planetin se nuk kemi vend tjetër për të jetuar. Kjo është arsyeja që KM e kalon kohën duke parë efektet e ngrohjes globale, luftës në Ukrainë dhe Jemen,  trazirave në Afganistan, protestave në Iran dhe lëvizjes së refugjatëve në kufirin Meksikë - SHBA.

Për më tepër, udhëtimi me çarter, thekson Kiko, është konform nenit 8 të Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut- E drejta për privatësi. Në kushtet kur udhëton me avionët e linjës, njerëzit nuk të lenë rehat sepse duan autografë për librat e tyre, duan selfi për miqtë dhe familjarët, duan foto për instagramin, batuta për twitterin, mendime për facebook-un dhe video të shkurtra për tiktok. Me udhëtimet çarter kjo histori merr fund. Kursehet pafund kohë. Kohë që shkon në dobi të mbarë njerëzimit, dhe sigurisht edhe të shqiptarëve grindavec e mosmirënjohës.

Sot aeroportet janë bërë më keq se të hysh në Tiranë në mëngjes sa i përket trafikut dhe vonesave. Koha është flori dhe nuk bën që floririn ta shpërdorojmë sa nga një aeroport në tjetrën.

As for the financial side, Kiko is of the opinion that the airline should pay money for the advertisement, otherwise the matter should be referred to international arbitration, where Albania has a positive record.

Meanwhile, Kiko draws attention to the issue of parking the plane in safe places. Better safe than sorry - said Kiko in English (better safe than sorry with laws)

Kiko ended the argument of using the charter and a thought came to his head that, despite the fear that took over him, he left in a hurry: this country has a plane for KM, but no plane to put out fires...

Lajmet e fundit nga