LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Evi Kokalari, as president of FRPD

2022-10-04 12:24:00, Editorial CNA

Evi Kokalari, as president of FRPD

A middle-aged woman in her 50s, as she was born as Evis Kokalari and today as a preserved conservative in Evi Angelakis, has taken up the sword of war with the youth of the FRPD.

In whose interest?

What interest will Evi Kokalari have with the youth of FRPD, where almost 10 thousand people voted and the winner has a big difference in votes.

Any complaint made has no difference in changing the result. Even if the race is repeated, the winner would only lose if he ran with Mrs. Angelakis Kokalari, but in fact 15 years have passed since the age of the Youth Forum, which she wants to implement .

 

Evi Kokalari, as president of FRPD
Evi Kokalari

 

Dikush duhet t’i thotë zonjës Angelakis, se nuk mund ta zgjedhë dot kryetarin e FRPD-së, por më poshtë do të mësojmë disa fakte të vërteta dhe të pakontestueshme nga asnjë prej kandidatëve.

Së pari, data e garës u vendos me konsensus të plotë.

Së dyti, kandidatët kishin dy muaj kohë për të bërë fushatë, askush, në asnjë rast nuk pati asnjë kontestim.

Së treti, listat e votuesve, pra të anëtarëve të FRPD-së, të vjetrat apo dhe ato që u shtuan, anëtarët e rinj, asnjëherë në asnjë rast nuk u kontestua asnjë kandidat.

Së katërti, qendrat e votimit dhe komisionet nuk pati nga asnjë prej kandidatëve, kurrë pretendime. Të gjithë kandidatët kanë pasur përfaqësuesit e tyre në qendrat e votimit. Aty ku kanë munguar nuk është për faj të askujt, por është për faj të kandidatëve që nuk kanë pasur njerëz në zona të caktuara.

Evi Kokalari, as president of FRPD

Së pesti, procesi i votimit u hap dhe u mbyll pa asnjë kontestim.

Së gjashti, në lidhje me pretendimet se kanë votuar anëtarë mbi moshë, ka qenë një marrëveshje e kandidatëve vetë. Të gjashtë kërkuan që të votonin edhe ata persona që e kishin kaluar moshën dhe kjo ishte e njëjtë për të gjithë.

Së shtati, çdo ankimim lindi pas numërimit, kontestimet për manipulime, janë në qendra votimi me numër shumë të vegjël anëtarësh, që nuk ndikon në rezultat, pasi fituesi e ka diferencën mjaft të madhe, nga tre deri në dhjetëfishin e votave të rivalëve të tij.

Së teti, zhurma e krijuar nga humbësit dhe e keqpërdorur nga ndonjë prej kandidatëve të zhgënjyer nga rezultati, më shumë se gjithçka është një lëvizje e pështirë për interes të dikujt që kërkon të faktorizohet nga përtej oqeanit dhe hedh vickla. Një herë vjen, një herë ikën dhe megjithëse jeton larg, kujton se me statuse në rrjetet sociale, mund të jetë një faktor politik në Shqipëri. Në fakt është askushi dhe nuk i duhet askujt.

Së nënti, lehtësisht lind një pyetje, ç’punë ka një mesogrua me FRPD-në?

 

Evi Kokalari, as president of FRPD
Evi Kokalari

 

Kandidatët, pretendimet, ankimimet, provat që kanë i çojnë në strukturat e tyre të FRPD-së, pasi është organizatë partnere e PD-së dhe për të qenë të qetë të gjithë, mund t’i çojnë edhe në Komisionin e Partisë. Këto janë strukturat që vendosin, jo pallavrat e rrjeteve sociale të Evi Angelakis, që nga mesogrua i duket vetja se është bërë kryetare e FRPD-së.

Në fakt, siç ne dhe CNA.al e ka theksuar, Evi Kokalari në Shqipëri po të kandidojë në gara politike brenda PD-së, sikur vendi i pastrueses të selisë të ishte me vota, as aty nuk kishte për të fituar.

Evi Kokalari nuk i duhet askujt, nuk vlen për asgjë politike në PD, ajo është thjeshtë një përçarëse dhe ky është kontributi më i madh që ka dhënë për PD-në, pas pallavrave që thoshte nëpër foltore, duke lobuar në Shqipëri dhe duke e fshehur në SHBA./CNA.al

Lajmet e fundit nga