LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Why does SPAK not arrest Mirel Mërtir, or are the investigations at risk?

2022-09-27 09:50:00, Editorial CNA
Why does SPAK not arrest Mirel Mërtir, or are the investigations at risk?
Illustrative photo

Mirel Mërtiri has been accused by politics, but through many documents published in the media, he emerges as one of the main people of the incinerators.

He hides, he tries to leave no traces, but he has found it difficult, almost impossible, not to leave his mark on the history of the incinerators and on the affair that has arrested a minister, a general secretary and has a mountain of files still to be investigated, as until now investigations have been carried out for Elbasan and Fier.

Is Mirel Mërtiri the mastermind of the incinerators, CNA.al reported some time ago.

Why does SPAK not arrest Mirel Mërtir, or are the investigations at risk?
Mirel Mertiri

Ky i fundit tashmë është i lirë. Fillimisht u tha në media, sipas të dhënave që nxori SPAK-u se ai ishte në kërkim, por nuk është e vërtetë, Mirel Mërtiri, vazhdon të jetë i lirë.

"Truri" i inceneratorëve vazhdon të jetë i qetë, vazhdon të lëvizë nëpër Tiranë, Europë, ndërkohë që hetimet rrezikohen. Mjafton të shohim ligjin shqiptar.

Një nga njerëzit kryesorë lihet i lirë, brenda është një ministër, por bashkëpunëtorët e Mirel Mërtirit, Klodian Zoto dhe bashkëjetuesja e tij, Stela Gugallja, e cila fshihet në Vjenë të Austrisë, së bashku me dy vajzat e Mirelit, janë në kërkim.

Why does SPAK not arrest Mirel Mërtir, or are the investigations at risk?
Stela Gugallja

Mireli është i lirë, ndoshta edhe për të zgjidhur hallet. Mireli është i lirë, ndoshta edhe për të negociuar apo ndoshta dikush ka frikë t’i hedhë prangat e ta vendosë pas hekurave.

Njeriu, që mbahet si "truri" i inceneratorëve në të gjithë kastën politike shqiptare dhe këtë e dinë shumica e mediave, shumica e politikanëve, është njeriu që lidhjet e tij i ka pasur të forta politike, saqë në Maqedoni pak kohë më parë ai u aksidentua me ministrin e atëhershëm me ish-zv/kryeministrin e vendit, Ahmetaj.

Mirel Mërtiri del te kompanitë e inceneratorëve nëpërmjet kompanisë, ER One Albania", ku është administrator. Aty ku bashkëjetuesja e tij Stela Gugallja është në ortakëri me Ernesto Granellin.

Granelli ka 30 për qind të aksioneve në inceneratorin e Fierit, të cilat më pas i shet.

Stela Gugallja, bashkëjetuesja e Mërtirit, ka 100 për qind të aksioneve tek inceneratori i Elbasanit.

Klodian Zoto i ITS-së, është njeriu kryesor i inceneratorit të Fierit me aktivitet edhe në inceneratorin e Elbasanit.

Ai që Mirelin e ka pasur edhe drejtor te kompanitë e tij.

Why does SPAK not arrest Mirel Mërtir, or are the investigations at risk?

Why does SPAK not arrest Mirel Mërtir, or are the investigations at risk?

Por edhe pse tenton të fshihet Mirel Mërtiri që është paguar nga kompanitë e inceneratorëve, që është në listëpagesa, si drejtues, si zyrtar.

CNA.al ka sjellë dokumente se si Mireli në emër të kompanisë mëmë, kompanisë së regjistruar në guackën e Holandës, ka çuar letra në vende të ndryshme të Afrikës në lidhje me çështjet e inceneratorëve apo trajtimit të mbetjeve.

Why does SPAK not arrest Mirel Mërtir, or are the investigations at risk?

Why does SPAK not arrest Mirel Mërtir, or are the investigations at risk?

Why does SPAK not arrest Mirel Mërtir, or are the investigations at risk?

Mirel Mërtiri del kudo. E dinë të gjithë. Mireli, bashkëjetuesi i Stela Gugalles, Mireli i Klodian Zotos, Mireli i Qeverisë dhe i pushtetit, i akuzuar shpesh, njeriu që nuk i zihet emri në gojë nga askush.

Why does SPAK not arrest Mirel Mërtir, or are the investigations at risk?
Mirel Mertiri dhe Klodian Zoto

Njeriu që e shikojmë në tavolinat e mediave me pronarë mediash, me drejtorë mediash, me gazetarë, lihet i lirë.

Ndërkohë që SPAK-u dhe Arben Kraja deklarojnë se kanë volume të mëdha hetimesh, përpunime materialesh e të tjera.

Why does SPAK not arrest Mirel Mërtir, or are the investigations at risk?
Arben Kraja, kreu i SPAK

Por i gjithë "truri", njeriu i inceneratorëve, që tashmë del kudo, është i lirë.

Askush nuk po flet më për të. Çështja e inceneratorëve duket sikur po kërkohet të kalohet në heshtje. Pra, të gjithë të heshtin, të harrohet dhe gjithçka të mbyllet.

Por nuk mund të ndodhë kështu.

Mirel Mërtiri, ndoshta duhet të thirret nga drejtësia jo vetëm për t’iu hedhur prangat, por në rast se duan të zbardhin të vërtetën mund t’i ofrojnë një bashkëpunim këtij të fundit dhe atëherë Shqipëria do të zbulonte skandalin më të madh korruptiv në historinë e 30 viteve demokraci./CNA.al

Lajmet e fundit nga