LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Satelitët” e inceneratorëve po shijojnë milionat

15 Prill 2022, 09:18, Denoncim CNA
“Satelitët” e inceneratorëve po shijojnë milionat

Edhe pse kanë përfituar mbi 1 milion euro nga afera e inceneratorëve, kompanitë dytësore të bosëve të plehrave Klodian Zotos dhe Stela Gugalljas, nuk janë sekuestruar nga SPAK dhe vijojnë aktivitetin e tyre lirisht. ?Zoto Consulting? ka përfituar rreth 750 milion leke nga kompanitë që zotërojnë koncesionet e landfilleve në Elbasan, Fier dhe Tiranë, ndërsa  Zyra e Konsulencës ?Consulting SE Partneres?, me aksionere Stela Gugallja, ka përfituar 700 milionë lekë të vjetra.

Disa kompani në pronësi të ?bosëve të plehrave? Stela Gugallja dhe Klodian Zoto i kanë shpëtuar hetimit të SPAK-ut, megjithëse rezultojnë si përfituese të qindra miliona lekëve nga afera e inceneratorëve. Në dhjetor 2021 dhe prill 2022, Prokuroria Speciale vendosi nën sekuestro kompanitë ?Albtek Energy? të Stela Gugalljas dhe ?Integrated Technology Service? të Klodian Zotos, të cilat zotërojnë kontratat koncesionare të inceneratorëve në Elbasan dhe Fier.

Megjithatë, të paktën 4 kompani të tjera, të lidhura ngushtë me aferën e inceneratorëve dhe ku janë aksionerë Gugallja dhe Zoto, vijojnë të jenë aktive. Kompania ?Zoto Consulting? është ende e pashqetësuar nga hetimet e SPAK-ut. Zyra e konsulencës e Klodian Zotos rezulton se ka përfituar mbi 750 milionë lekë të vjetra ose rreth 700 mijë euro nga kompanitë që zotërojnë koncesionet e landfilleve në Elbasan, Fier dhe Tiranë. Zyra e Konsulencës ?Consulting SE Partneres?, e zotëruar në 80 përqind nga Stela Gugallja, vijon të jetë e paprekur nga hetimet e Prokurorisë Speciale. Kjo zyrë rezulton të ketë përfituar rreth 700 milionë lekë të vjetra nga impiantet e mbetjeve në Fier dhe Tiranë.  Kompania ?E.R One Albania? është e përfshirë në veprimtarinë financiare të koncesionarëve të mbetjeve urbane. Stela Gugallja zotëron 40 përqind të aksioneve të saj dhe administrator është Mirel Mërtiri, i konsideruar edhe si ?njeriu-hije? i inceneratorëve. Kompania vijon aktivitetin e saj lirisht.

Po ashtu, edhe kompania ?C.G.C?, në pronësi të Klodian Zotos dhe administrator Mirel Mërtirin, vijon të jetë aktive dhe pa asnjë penalitet. Kjo kompani fitoi licencë gazi nga Damian Gjiknuri në vitin 2017 dhe e humbi në dhjetor të vitit të kaluar, kohë kur klani i inceneratorëve u ekspozua shumë publikisht.

Ndërkohë, Gugallja, Zoto e Mërtiri janë aksionerë në të paktën edhe 4 kompani të tjera, të cilat, megjithëse nuk kanë lidhje të drejtpërdrejtë me inceneratorët, janë krijuar gjatë lulëzimit të aferës gjigante financiare. Në të gjitha këto kompani, ?Bosët e Plehrave? vijojnë t?i shijojnë aksionet të pashqetësuar, ndërkohë që prej muajsh qëndrojnë në arrati./Syri TV

Miliona lekë shpenzime për kompanitë e Zotos dhe Gugalles/ Prangoset administratorja që i nxori zbuluar

Nuk kanë fund skandalet me inceneratorët/ Miliona për Stela Gugallën dhe Klodian Zoton

Lajmet e fundit nga