LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ortaku i inceneratorëve nostalgji për komunizmin

5 Prill 2022, 09:00, Denoncim CNA
Ortaku i inceneratorëve nostalgji për komunizmin

Ish-politikani Ben Blushi, pasi ?shkëlqeu? në Top Channel, tashmë është ?rikthyer? në rolin e opinionistit në rrjetet sociale, ku jep mend për çështje të ndryshme, deri edhe për luftën në Ukrainë.

Por, së fundit mesa duket Ben Blushin e ka kap ?nostalgjia? dhe ka publikuar një foto të asaj çfarë ka mbetur nga ish-Kombinati Metalurgjik në Elbasan.

?Kjo foto nuk është në Ukrainë por në Shqipëri. 40 km larg Tiranës në Elbasan. Është ajo që nuk është. Kombinati Metakurgjik në Elbasan. E kam shkrepur para një muaji duke kërkuar karakaftet në Elbasan, lulet e dashura të gjyshit tim. Nuk i gjeta, por gjeta këtë rrënojë artistike.?-shkruan Ben Blushi.

Pra, ortaku i pronarëve të inceneratorëve, një ndër aferat më të akuzuara, tashmë në hetim nga drejtësia, shpreh nostalgjinë e tij për komunizmin?

Kujtojmë këtu se SPAK pas hetimit në lidhje me inceneratorin e Elbasanit dhe Fierit, ka vënë në pranga një ish-ministër si dhe një ish-deputet. Po ashtu në pranga janë vënë edhe zyrtarë dhe administratorë, ndërsa pronarët e inceneratorëve janë shpallur në kërkim.

Por, nga ana tjetër Ben Blushi, është ortak në kompani të ndryshme me pronarët e inceneratorëve.

Janë të paktën tre kompani, në ortakëri me pronarët e inceneratorëve, ku në njërën prej tyre marrëdhënien tregtare e ka bashkëshortja e Ben Blushit.

Bëhet fjalë për kompaninë Em Capital Group, ku 33% të aksioneve i ka Eva Blushi, bashkëshortja e Ben Blushit, 33% Mirel Mërtiri dhe 34% Klodian Zoto.

Më tej, është kjo kompani e cila vjen në Shqipëri dhe blen 51% të aksioneve të Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe.

Dhe një kompani e tretë, ku Ben Blushi del direkt me emrin e tij, është Kudo Pay.

Në këtë kompani janë bashkëortakë Ben Blushi, Vjollca Hoxha dhe Stela Gugallja. Kjo e fundit pronarja e inceneratorit të Elbasanit, e shpallur në kërkim.

Por, tashmë duket se pasi e ?përzunë me shkelma? nga politika dhe pasi ka shtuar pasurinë e tij në mënyrë të frikshme, që nga pronat në Dardhë, Korçë, Tiranë e deri në Dhërmi, apo ortakëritë me pronarët e inceneratorëve, Ben Blushi ka filluar nostalgjinë për komunizmin?/CNA.al

SPAK nuk mund të harrojë Ben Blushin, ortakun e inceneratorëve

Fakte të reja, prova për SPAK/ Lidhjet e Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit me pronarët e inceneratorëve

Po Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin ku i latë zotërinj prokurorë?

Ekskluzive/ Dalin hapur, Ben Blushi, Vjollca Hoxha dhe pronarët e inceneratorëve themelojnë kompani në Tiranë

Nga Koka, tek Bllako/ Bllokohen 2 milionë euro pasuri të njerëzve të inceneratorëve

Lajmet e fundit nga