LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Son Selman of the mother whom to (not) vote for first!

2022-09-23 10:07:00, Editorial Edvin Kulluri

Son Selman of the mother whom to (not) vote for first!

The local elections of the spring of 2022, unlike those of 2019, will turn the 3 largest parties against each other, without the doubles Basha and Kryemadhi at the head of the opposition, but with the real "owners" of the role of leader , Berisha and Meta!

Although it's hard to make predictions, it's just as easy to figure out who will be facing whom! Rama, Berisha and Meta have a political history of 24 and 32 years! Not as short as they think.

How come the parties in this clash?

Le ta nisim nga Rama, i riu i parë i vjetër në këtë garë. Pas 9 vitesh qeverisjeje që nuk prodhon më entuziazëm, por vetëm mbyllje gropash me probleme, Rama po kapet pas dobësive të kundërshtarëve, por jo te bilanci i qeverisjes. Me 2 ish-ministra në burg dhe me shumë gjasa ca të tjerë që nuk i zë gjumi natën për PPP e shëndetësisë dhe inceneratorët tërkuzë, sulmin kibernetik mbi kokë dhe Erion Veliajn që i vjen vërdallë si hije e pasuesit plangprishës nga Tirana në Washington, Ramës i janë shtuar dhe dy halle akoma më të mëdha.

Son Selman of the mother whom to (not) vote for first!

Rritja e çmimeve që nga nisja e luftës në Ukrainë ia ka bërë jetën shumë të vështirë shqiptarëve. Por më e keqja s’ka ardhur akoma. Nga 1 tetori rritja e çmimit të energjisë mund të shndërrohet në fitilin e “bombës sociale” që e ka në dorë, por nuk ka shpërthyer ende! Me kaq halle politike varur në shpinë as optimisti më naiv nuk do ta mendonte një fitore! Por, ka një “por” të madhe! Kush do ta mundë në garën për pushtetin vendor?

Kandidati numër 1 është partia më e madhe e opozitës. Partia Demokratike “e rithemeluar” nga njëra anë dhe një grup deputetësh po të PD-së që nuk njohin organet e dala nga Kuvendi i 30 prillit! Pra, një PD në zyrat e PD-së dhe një tjetër në zyrat e Kuvendit! Të dyja palët që heshtën 5 vite për dështimet e Bashës mendojnë se do të shpëtojnë Shqipërinë, ndërkohë që varrosën vetë PD-në!

Son Selman of the mother whom to (not) vote for first!

Pala e tretë në këtë ndeshje është Partia e Lirisë së Metës që në 4 orë zhbëri gjithë kupolën e vetë duke emëruar “lirisht” ekipin drejtues! Sa për shembull të freskët, “autokratët” konservatorë anglezë harxhuan 2 muaj në debate për të zgjedhur në fund Liz Trus në krye të partisë dhe qeverisë si udhëheqesen e re!

Son Selman of the mother whom to (not) vote for first!

Por absurdi më i madh është “gara e fortë” se kush ka më shumë dosje në SPAK! Dhe gara për zgjedhjet e ardhshme mund të shndërrohet nga garë për qeverisjen vendore në garë për mbushje burgjesh me mëkatarë!

Por zgjedhjet do të mbahen dhe do të kenë një fitues. Nëse fiton PS, Berisha dhe Meta vërtetë do ta shtyjnë betejën për në 2025 pasi ia kanë marrë dorën motos së Lulit se “shtatorin tjetër fillon lufta”, dhe do të ngarkojnë e shkarkojnë edhe një herë kryesitë e partive duke mos ikur vetë, por duhet të rishpikin veten pa “Lul besëprerin” nëpër këmbë!

Son Selman of the mother whom to (not) vote for first!

Por nëse fiton opozita, Rama duhet të ikë nga sytë këmbët, por me një problem akoma më të madh për të zgjidhur. Në një parti që e kontrollon, duhet të vërë gishtin mbi pasardhësin. Meqenëse ky është hall paszgjedhor, Rama duhet të zgjidhë hallet parazgjedhore si fillim. Dhe frika është se këto halle nuk i zgjidh dot duke u fshehur as pas iranianëve, as luftës në Ukrainë e as pas “non-gratës”.

When the energy bills come to the Albanian families to pay "as much as the chicken" there is no gogol to go out to the squares! Plenty is plenty!

So the trilemma of voters to choose between the alternatives of who is the lesser evil is deepening from election to election! "Our bullet vote for the enemy" seems to be the electoral slogan of the SP, DP and PL! 3 rivals and 1 slogan has never been seen or heard, but we live in Albania and anything is possible! /CNA.al

Lajmet e fundit nga