LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pronarët e inceneratorëve, miliarda lekë në kompani zinxhir nga taksat e shqiptarëve

28 Shtator 2021, 16:46, Denoncim CNA

Emrat e përfolur dhe të akuzuar për inceneratorët, të quajtur si një aferë korruptive, Mirel Mërtiri, Stela Gugallja dhe Klodian Zoto, nuk fillojnë dhe përfundojnë në gjithçka kanë mundur të marrin nga taksat e shqiptarëve.

Thjesht dhe vetëm tek inceneratori i Elbasanit, nëpërmjet bashkëjetueses së Mirel Mërtirit, Stela Gugallës, dhe inceneratorit të Fierit, nënëpërmjet Klodia Zotos, apo edhe tek inceneratori i Tiranës, i cili në fakt nuk ekziston sepse është një landfilld, nëpërmjet një kompanie offshore regjistruar në Hollandë, ku del Klodian Zoto, ky rrjet i personave që me ardhjen e PS në pushtet, kanë mundur të sigurojnë qindra miliona euro të ardhura nga taksat e shqiptarëve.

Inceneratori i Elbasanit fillon me 22 milionë euro, shkojmë në Fier me 28 milionë euro, vijmë në Tiranë me 128 milionë euro kontratë, të cilat janë rreth 178 milionë euro në total.

Por nuk janë vetëm kaq, janë disa miliona euro të tjera të cilat janë në kompani në pronësi të Klodian Zotos, Mirel Mërtirit dhe Stela Gugallës që kanë qarkulluar para.

Janë marrë nga Korça, 6 miliardë lekë për matsa ?inteligjentë? në thonjëza, më pas është shkuar në Fier në Lushnjë në Berat dhe në Tiranë ku të paktën vetëm në vitin 2019 janë dhënë 1 miliardë për këto kompani, pra në fushën e ujësjellësave.

Ka edhe të tjera, ka edhe para të dhënë nga ministria  e Mjedisit,ka para të dhënë nga Bashkia e Rrogozhinës, ujësjellësat vazhdojnë të paguajnë, ka kompani zinxhir, të cilat janë të lidhura edhe në çështjet e informacionit dhe teknologjisë, gjithashtu ka kompani që janë regjistruar jashtë, kanë ardhur në Shqipëri, siç është rasti i EM Capital Group, që ka ardhur nga Bullgaria dhe ka blerë 51% të aksioneve të Lori Caffesë, apo një kompani tjetër e themeluar nga Stela Gugllja me ortakëri me Vjollca Hoxhën, pronaren  e Top Channel në minorancë dhe Ben Blushin, ish-deputeti socialist, ish-kryetarin e Librës.

Kompani të tjera të cilat zbulojnë edhe skema të dyshimta të cilat deri më sot nuk janë qartësuar as mediatikisht. Raste kompanish me xhiro shumë të vogla, të cilat janë shitur me qindra mijëra euro.

Në këto kompani dalin dhe emra të tjerë, të cilët janë përfshirë jo vetëm në skandalet e Shqipërisë, por dhe jasht saj. Emra njerëzish në skandale të cilët kanë përfunduar dhe me arrestime zyrtarësh të lartë.

Epra, kush mendon se Klodian Zoto, Mirel Mërtiri apo Stela Gugallja po sulmohen mediatikisht apo po akuzohen sepse kanë bërë punë të mira por edhe të këqija padrejtësisht sepse inceneratorët sipas qeverisë janë një histori suksesi që u zhdukën plehrat, ndërsa nga ana tjetër janë justifikuar investime të tjera si këto .

Në fakt këto i përkasin hetimeve që duhet të bëjë SPAK i cili tashmë në fakt ka kaluar shumë kohë ndoshta me disa shkresa, ose duke verefikuar rrjetin e kompanive të ndërtuara nga Mirel Mërtiri, Stela Gugallja dhe Klodian Zoto në QKB, dhe duke nxjerrë të dhënat e tyre finaciare, do të kishte zbuluar jo zullume, por skandale, të cilat nuk fillojnë dhe nuk mbarojnë të inceneratorët.

Shkojnë tek ujësjellsat, ashtu siç theksuam më lart, në Korçë, në Fier, në Lushnje, në Berat apo dhe në Tiranë.

Përtej ujsjellsave, ka dhe investime të tjera, kosto të tjera, kompani të cilat shiten, blihen, bllokohen, paguahen para e të tjera si këto.

Epra ata që mendojnë se mund ta mbyllin këtë histori me para apo duke përdorur komisonet hetimore, fasadë të Lulzim Bashës, e kanë vërtetë gabim.

Nuk është një gjurmë, nuk është një fakt, por janë qindra, miliona euro nëpër kompani të qarkulluara nga Mirel Mërtiri, Klodian Zoto dhe Stela Gugallja. Duke shkuar më tej në ortakëri me mediat, me Ben Blushin apo Vjollca Hoxhën apo pagesat të dhëna në shumë prej televizioneve apo portaleve në tregun shqiptarë.

SPAK është përpara një prove jo të vështirë, por është para provës vendimtare të tij për të treguar se është një institucion që lufton vërtetë korrupsionin, që zbardh abuzimet, apo është një institucion që i shërbën mbylljes së zullumeve të njerëzve që krijojnë skema dhe skenarë, që janë afër qeverisë, që janë afër rilindjes dhe që kanë mundur në këtë tetë vite të krijojnë dhjetra kompani ku janë aksionere dhe të fitojnë miliona e miliona euro nga taksat e shqiptarëve të varfër.

Gjithçka tashmë është në duart e SPAK dhe askush nuk mund të dalë dhe të frenojë më tej skandalin e inceneratorëve që fillon nga Elbasani, shkon në Fier, Tiranë, ka shkuar dhe në Korçë dhe përtej nuk po ndalet./CNA.al

Ortakëria e drejtuesve të Top Channel me inceneratorët/ Dyshimet pse u themelua kompania

Investigimi i CNA.al zbulon skandalin/ Skema e plotë e lidhjeve qeveri-media-oligarkë

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë ?Lori Kafe?

Zbulohen dokumentet që ?fundosin? Ben Blushin/ Ortak me pronarët e inceneratorëve

Afera korruptive e shekullit/ Kur do zgjohet SPAK për inceneratorët?

Lajmet e fundit nga