LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Klodian Zoto në kërkim/ Edi Rama i jep 600 mln lekë

28 Dhjetor 2021, 11:52, Aktualitet CNA

Biznesmeni kontrovers Klodian Zoto është në kërkim nga Prokuroria Speciale SPAK prej datën 14 Dhjetor 2021, si një prej personave kryesorë të përfshirë në ?aferën e inceneratorëve?.

Biznesmeni kontrovers Klodian Zoto është në kërkim nga Prokuroria Speciale SPAK prej datën 14 Dhjetor 2021, si një prej personave kryesorë të përfshirë në ?aferën e inceneratorëve?.

Megjithatë, kjo situatë nuk e ka penguar aspak qeverinë që t?i japë më shumë se 620 milionë lekë të vjetra.

Në 15 Dhjetor, pra vetëm një ditë pasi ai u shpall zyrtarisht në kërkim nga Prokuroria Speciale, SPAK, qeveria ?Rama?, nëpërmjet Ministrisë së Infrastrukturës, ka dorëzuar shumën e konsiderueshme në llogaritë e shoqërisë ?Integrated Technology Ëaste Treatment, Fier?.

Kompania që ka fituar koncesionin e dyshimtë të landfillit dhe inceneratorit të Fierit është në pronësi 70 përqind të shoqërisë ?Integrated Technology Service? të Klodian Zotos.

Kompania ?ITS? është vendosur nën sekuestro preventive nga SPAK, si një prej personave juridikë të dyshuar për veprën penale të ?pastrimit të parave?.

Por, aksionet e ?ITS?-së së Zotos në koncesionin e landfillit të Fierit janë ende të lira dhe në këtë mënyrë Klodian Zoto vijon të marrë ende qindra milionë lekë publike nga të ardhurat e Shtetit.

Klodian Zoto dhe pronarja në letra e kompanisë ?Albtek Energy?, Stela Gugallja, janë shpallur në kërkim nga Prokuroria Speciale, nën dyshimet se kanë krijuar një skemë pastrimi parash nëpërmjet kompanive që menaxhojnë impiantet e përpunimit të mbetjeve në Tiranë, Elbasan dhe Fier.

Një bashkëpunëtor i afërt i Zotos dhe Gugalljas është edhe Mirel Mërtiri, për të cilin SPAK nuk ka dhënë informacion nëse është nën hetim.

Treshja Zoto-Gugallja-Mërtiri kanë krijuar një rrjet kompanish, nëpërmjet të cilave kanë fituar kontrata koncensionare për menaxhimin e mbetjeve urbane në tre prej qyteteve më të mëdha të vendit.

Fillimisht, ?Albtek Energy? në pronësi të Stela Gugallja fitoi kontratën koncensionare për ndërtimin e inceneratorit të Elbasanit, në vitin 2014.

Dy vjet më vonë, në viti 2016, shoqëria me seli në Holandë, ?Integrated Energy BV?, e cila kishte drejtor të parë Klodian Zoton, fitoi kontratën koncensionare për ndërtimin e landfillit dhe inceneratorit të Sharrës në Tiranë.

Një vit më pas, Klodian Zoto, nëpërmjet kompanisë ?Integrated Technology Service? fitoi kontratën koncensionare për ndërtimin e landfillit dhe inceneratorit të Fierit.

Zoto zotëron 70 për qind të kontratës, ndërkohë që 30 përqind janë në pronësi të një kompanie lokale, ?Ndërtim-Montim Patos?/ SYRI TV

Lajmet e fundit nga