LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera e inceneratorëve/ Abi Malltezi zbardh fakte të reja

15 Qershor 2022, 15:24, Aktualitet CNA
Afera e inceneratorëve/ Abi Malltezi zbardh fakte të reja
Abi Malltezi

Abi Malltezi, duke publikuar një dokument të siguruar nga CNA.al, në lidhje me inceneratorët, ka deklaruar se, inceneratorët janë në dorën e kryeminitrit Edi Rama, Arben Ahmetajt dhe sekserëve të tyre si Mirel Mërtiri.

Në një reagim në rrjetet sociale, Malltezi shkruan se, Mirel Mërtiri, Floran Pustina e Flonia Tashko janë përfaqësues te GEOGENIX, kompanine offshore që krijuan pasi shkrinë Integrated Energy BV.

Malltezi thekson se, Floran Pustina dhe Flonia Tashko dalin edhe si kompania mataruese tek kontrata e Butrintit.

“KUJDES: Floran Pustina dhe Flonia Tashko dalin edhe si kompania mataruese tek kontrata e Butrintit, biles kjo e fundit edhe në bordin e fondacionit për të mataruar paratë e butrintit dhe trojet e Kepit të Stillos që qeveria i hoqi nga Zona Qendrore e Parkut Kombëtar!”, shkruan Malltezi.

Reagimi i Abi Malltezit

1 foto - sa shume perfundime per SPAK! INCENERATORET jane ne 1 dore: ne doren e RAMES, AHMJETAJ, dhe seksereve te tyre si Mertiri, Tashko etj. Mirel Mertiri, Floran Pustina e Flonia Tashko jane perfaqsues te GEOGENIX, kompanine offshore qe krijuan pasi shkrine Integrated Energy BV (nen nje ombrelle tjeter offshore si Alamares Management BV) dhe qe u perbetuan se nuk kishin pune me te kerkuarit nderkombetar si Klodian Zoto qe kish qene drejtor firmetar i Integrated Energy BV. 

Mbi 40 miljone euro jane paguar per Inceneratorin e Tiranes por incenerator nuk ka! Bashkia na takson 29 euro/ton se gjoja mbetjet incenerohen por ne fakt shkojne ne landfill dhe duhej te ishte vec 12 euro per ton se keshtu thote edhe kontrata sekrete qe kane nenshkruar! Por aha, prokuroria dhe dreqtesia jane nenshtruar SOROS dhe nuk ndihen.

KUJDES: Floran Pustina dhe Flonia Tashko dalin edhe si kompania mataruese tek kontrata e Butrintit, biles kjo e fundit edhe ne bordin e fondacionit per te mataruar parate e butrintit dhe trojet e Kepit te Stillos qe qeveria i hoqi nga Zona Qendrore e Parkut Kombetar!

Studio Tashko-Pustina punesonte edhe grate e Veliajt dhe Fuges ne 2012-2013, fiks ne kohen kur Kosova e pasur e ish-kryeministrit i pagoi plot 4 miljon euro ketyre njerezve te Rames per gjoja nje raport konsulence!!! Puseta e qelbur e inceneratoreve tregon qarte fijet e qeverise dhe seksereve te saj per te gllaberuar para publike! "Do vjedhim me lezet" premtoi miku i edi rames por keta po vjedhin trashe, me korrupsion galopant qe vec kukllat e soros qe kullosin ne livadhet e bollshme te qeverise kinse nuk shikojne, nuk degjojne dhe nuk kuptojne.

Afera e inceneratorëve/ Abi Malltezi zbardh fakte të reja

 

 

Lajmet e fundit nga