LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qoku: Harta gjyqësore është hartuar nga KLGJ-ja dhe Ministria e Drejtësisë

14 Qershor 2022, 22:12, Aktualitet CNA
Qoku: Harta gjyqësore është hartuar nga KLGJ-ja dhe Ministria e
Maksim Qoku

Harta e re gjyqësore është hartuar nga Këshilli i Lartë Gjyqësor në bashkëpunim me Ministrinë e Drejtësisë.

Kështu deklaroi ish-nënkryetari i Këshillit të Lartë Gjyqësor, Maksim Qoku për emisionin “Now” në “Euronews Albania” mew Erla Mëhillin.

“Hartën gjyqësore e bën Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe harton në bashkëpunim me Ministrinë e Drejtësisë”, tha ai.

Qoku, i cili ka qenë pjesë e grupit të punës për hartën e re gjyqësore, nënvizoi se sistemi i drejtësisë kishte probleme dhe po hynte në krizë.

Sipas tij, në gjykata po krijohej stok të dosjeve për shkak të mungesës së gjyqtarëve. Qoku shtoi se edhe procesi i vettingut krijoi boshllëk në sistemin e drejtësisë.

Për 4 ditë me radhë, duke nisur nga e marta, avokatët do të bojkotojnë në rang vendi çdo seancë gjyqësore me përjashtim të atyre të masave të sigurisë.

13 gjykata të shkallës së parë, 2 gjykatë administrative dhe 1 gjykata apeli për të gjithë vendin.

Ky ishte përfundimisht propozimi i Këshillit të Lartë Gjyqësor për hartën e re gjyqësore në vend pas muajsh konsultimesh me grupet e interesit.

Lajmet e fundit nga