LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Fermerët në protestë/ Thirrje ministres Krifca: Ka vjedhje, po abuzohet me subvencionet e naftës

15 Qershor 2022, 11:34, Aktualitet CNA
Fermerët në protestë/ Thirrje ministres Krifca: Ka vjedhje, po
Protestë në Vaun e Dejës

Fermerët e Vaut të Dejës janë ngritur në protestë përsa i përket çmimeve të naftës dhe subvencionit nga qeveria.

Ata i kanë bërë thirrje ministres Frida Krifca për abuzimet që po ndodhin me fermerët për subvencionet e naftës.

Sipas protuestuesve po bëhen vjedhje masive, ku ka fermerë që kanë përfituar naftë edhe pse nuk kanë tokë të punueshme.

"Ne jemi në mbështetje të fermerëve të Vau Dejes në këtë protestë paqësore. Sa i përket abuzimeve, vjedhjeve që po bëhen në mënyrë drastike për subvencionet për shpërndarjen e naftës, jam sot këtu. I bëj thirrje ministres Krifca sepse ka informacionin e duhur, e bollshëm sa i përket abuzimeve që po ndodhin me fermerët për subvencionet e naftës. Në këto momente që flasim janë shpërndarë mbi 120 mijë litra naftë, ku në listën e përfituesve janë regjistruar 350 fermerë. Ka fermerë që kanë përfituar 3 mijë litra naftë dhe nuk kanë asnjë pëllëmbë të sipërfaqes së tokës të punueshme", tha një prej protestuesve./ CNA.al

Lajmet e fundit nga