LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Korrupsioni “shkriu”  drejtësinë/ Vettingu “vizë të kuqe” 9 gjykatave

15 Qershor 2022, 12:51, Aktualitet CNA
Korrupsioni “shkriu”  drejtësinë/ Vettingu
Foto ilustruese

Harta e re gjyqësore rrezikon të kthehet në një handikap në sistemin e drejtësisë.

Avokatët kanë bojkotuar tashmë seancat gjyqësore në shenjë proteste.

Por, sipas kryetares së  KLGJ, Naureda Llagami, kjo po ndodh për shkak se ka mungesë gjyqtarësh.

"Ata që kanë punë me gjykatat e dinë se disa gjykata ishin me 4 gjyqtar, që nuk kapnin kriterin ligjor. Edhe ato me 5 nuk e kapnin se duhen 7 gjyqtarë në Shkallën e Parë. Ligji thonte që përveç këtij kriteri duhet të mbaje parayssh edhe indikatorët.

Shqetësimi për gjykatën e Apelit Administrativ e kemi të gjithë. Kemi kërkuar rritje të numrit të gjyqtarëve. Që kur filloi ligji për implementimin tregoi se u kalua një çështje që nuk ishte e kësaj gjykate. Thelbi i krijimit të gjykatave ka lidhje me çështjet e reja që vijnë me çdo gjykatë, jo sa backlogu ka, por sa prurje ka. Po të shohim statistikat e Tiranës që është më e madhja, është një nga gjykatat më efektive. Edhe gjykimi i specializuar nuk dështon. Nuk mund të specializojmë gjyqtarë në gjykata të vogla. Nuk mund të jetë efektiv", ka thënë Llagami sot në Komisionin e Ligjeve.

KLGJ ka miratuar draftin i cili tashmë pritet të kalojë për mendim në Këshillin e Ministrave, bë  Këshillin e Lartë të Prokurorisë, në Prokurorinë e Përgjithshme dhe Ministrinë e Financave. Me vendimin e ri shkrihen gjykatat në Tropojë, Krujë, Lushnje, Pogradec, Mat, Përmet, Kurbin, Kavajë, Pukë./CNA.al

Lajmet e fundit nga