LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Avokati i Mërtirit më kërkoi të fshija lajmet”/ Zbardhet dëshmia e gazetarit para Komisionit Hetimor

15 Shkurt 2022, 15:47, Aktualitet CNA

Gjatë dëshmisë së tij në Komisionin Hetimor, gazetari Jetmir Olldashi ka bërë një deklaratë të fortë duke thënë se është dënuar nga një gjyqtar që lëviz me Porsche  me targa amerikane në Tiranë dhe nuk kalon në filtrin e Vettingut.

Olldashi gjithashrtu tregoi se avokati i Mërtirit i ka thënë avokatit të tij që të fshihen të gjitha shkrimet për inceneratorët por ata nuk kanë pranuar.

?Si puna ime kanë qenë disa media që kane qënë paditur. Fati e deshi që unë të dënohesha i pari. Lidhur me aferën e inceneratorëve kam pasur dijeni që në vitin 2016. Kemi bërë një emission të tërë lidhur me këtë fakt pa u dhënë apoma PPP-të e tre inceneratorëve. Në vijim jemi marrë edhe me shkrimet që Zoto, Gugallja dhe Mërtiri kishin me kompanitë në Holandë. Ne aferen 60 mln dollare ne Zimbabve Ilir Dedja dhe Mirel Mertiri ishin ne kete projekt i cili rezultoi me arrestimin e Ministrit te Shendetesise ne atë vend.  Ekziston foto. Kane bere biznes bashke. Ministri i Nderkohe ne Shqiperi nisen aferat e inceneratoreve.
Kishim të bënim me një person që kishte shkuar atje me nje identitet tjetër. Ne ishim thjesht përkthyesit e atij informacioneve. Si është e mundur që një ministër atje është arrestuar dhe këtu Mërtiri vijonte përfitonte miliona euro.?/ E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga