LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ka ardhur fundi i mashtrimeve/ Berisha: Ramën do ta çojmë aty ku e meriton

12 Nëntor 2022, 18:53, Politikë CNA
Ka ardhur fundi i mashtrimeve/ Berisha: Ramën do ta çojmë aty
Kreu i PD-së, Sali Berisha

Kreu i PD-së, Sali Berisha, ka bërë një tjetër thirrje kundër kryeministrit Edi Rama në protestën që po mbahet në sheshin “Dëshmorët e Kombit”.

"Miqtë e mi, 10 vite premtim, 10 vite mashtrime, mashtrime të çdo natyre, por sot atyre iu ka ardhur fundi. Sot Edi Ramës nuk i beson më njeri, prandaj ka lënë mënjanë fjalimet, ka marrë fjalorin e sharjeve si për tu thënë qytetarëve shqiptarë që ju këto meritoni. Jo.", tha ai.

Pjesë nga fjalimi i Berishës:

Shqipëria sot është do të thosha, vasale e të tjerëve. Vendimet për shqiptarët merren në Beograd. Por merren edhe në Ankara.

Shkollat mbyllen, qeveritarët shkarkohen, kopshtet mbyllen, me Beogradin, me vëllezërit Kariç, merret porti i Durrësit.

Të gjitha këto do marrin fund.

Ne u themi partnerëve tanë, se vetëm një Shqipëri sovrane, e respektuar, do mund të qëndrojë në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

E vërteta është se në këtë mënyrë si e trajtoni ju Shqipërinë e Edi Ramës, punoni kundër miqësisë, kundër bashkëpunimit me Shqipërinë dhe shqiptarët.

Sot kam një apel: në rast se duan të votojnë të lirë, të bashkohen me ne, në betejën tonë vendimtare, sepse ne jemi të betuar të bëjmë çdo sakrificë për të sjellë votën e lirë në Shqipëri.

Edi Rama, mos harro traditën e shqiptarëve për liri. Nuk po t’i them sot, por merre me mend: mjerë ai që prek lirinë e tyre, mjerë ai që prek votën e tyre. Votën kurrë nuk ta falim.

Çdo qytetar shqiptar, që e do shpresën, besimin te ky vend, të bashkohet me ne, kundër vrasësit të shpresës së tyre, kundër Edi Ramës.

Shqipëria ka 1001 arsye për të qenë vend shprese, për të qenë vend besimi.

Edi Rama i trajton shqiptarët si një kolonizator mizor dhe i egër, ndaj dhe ne duhet ta arkivojmë atë sa më parë.

Çdo shqiptar që dëshiron dyfishimin e rrogave, pensioneve, ndihmës ekonomike, që do të shkollojë fëmijët në Shqipëri, të bashkohet me ne kundër Edi Ramës.

I garantojmë se janë të gjithë potencialet për një paketë antikrizë që çmimet të mos jenë më të larta se në Kosovë e Maqedoni, që rrogat të dyfishohen, që nafta të mos jetë më e shtrenjtë.

Ne garantojmë përgjysmimin e taksave për fermerët, garantojmë çmime energjie të paktën tre-katër herë më të ulët se sot.

Garantojmë konkurrencë të ndershme dhe treg të lirë.

Qytetarëve shqiptarë, që duan të ndërtojnë të ardhmen në këtë vend, i ftojmë të bashkohen me ne, se e ardhmja është mes nesh. Më mirë të përzëmë një njeri, sesa të përzihemi ne prej tij.

Shqipëria sot ka nevojë më shumë se kurrë për besimin, për entuziazmin tonë. T’ia japim ne të gjitha këto dhe ajo do ia kthejë me mirësi çdo shqiptari.

Dhe njëherë, Zoti u bekoftë ju, Zoti i bekoftë shqiptarët kudo që janë.

Zoti e bekoftë votën tuaj, familjet tuaja. Rroftë Shqipëria./ B.A. – CNA.al

Protesta live në CNA

Lajmet e fundit nga