LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vjollca Hoxha's associates under charges and wanted/ What about the money that Top Channel received?

2022-11-15 11:25:00, Editorial CNA
Vjollca Hoxha's associates under charges and wanted/ What about the money
Illustrative photo

Vjollca Hoxha, Top Channel shareholders of "Valtelina Cafe", are the partners of the owners of the incinerator companies and the scheme built by them.

CNA.al has shown with documents how Vjollca Hoxha is in partnership with Klodian Zoto of the Fier incinerator, who has been announced as wanted, how Vjollca Hoxha is a partner with Stela Gugalle of the Elbasan incinerator, who has been announced in search.

Vjollca Hoxha është ortake edhe me Mirel Mërtirin “trurin e inceneratorëve”, njeriun e EM Capital Groupqë erdhi nga Bullgaria dhe bëri ortakëri me “Valtelinë Caffe” me Vjollca Hoxhën, me Lori Hoxhën, me Sara Hoxhën , me fëmijët e saj me bashkëaksionerët e Top Channel.

CNA.al tregoi dje me dokumenta akuzat e ngritura ndaj Mirel Mërtirin, Klodian Zotos dhe Stela Gugalles

“Bazuar në argumentet e mësipërme provohet fakti dhe krijohet bindja se shtetasit Mirel Mërtiri, Stela Gugallja dhe Klodian Zoto kanë konsumuar veprat penale "Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë" , kryer në bashkëpunim, të parashikuar nga nenet 245 dhe 25 të Kodit Penal, si dhe "Pastrimi i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale" të parashikuara nga neni 287, gërmat (a) dhe (b) të Kodit Penal, e kryer në rrethanën cilësuese "në bashkëpunim" sipas nenit 287, paragrafi (2) i Kodit Penal”.

Vjollca Hoxha's associates under charges and wanted/ What about the money

Qartazi prokurorët theksojnë me nen, korrupsionin në bashkëpunim zyrtar të shtetit, pa folur për emrat e tjerë, që akuzon SPAK, këta janë të akuzuarit. Janë këta persona të cilët blenë për 2.2 milionë dollar, “Valtelina Caffe” dhe pasi Vjollca mori lekët, sërish ia kthyen kësaj të fundit aksionet.

Janë në kërkim, kanë abuzuar, kanë kryer korrupsion dhe me paratë që kanë marrë nga taksapaguesit shqiptarë nëpërmjet buxhetit të shtetit për të ndërtuar inceneratorin e Elbasanit dhe Fierit, apo nga paratë që marrin nga transfertat e pakushtëzuara nga buxheti i shtetit sërish, për landfillin e Tiranës ku nuk ka incinerator, Top Channel është paguar , jo vetëm këto 2.2 milionë dollarë.

Vjollca Hoxha's associates under charges and wanted/ What about the money

CNA.al ka treguar me dokumenta se si paguheshin dhjetra mijëra euro në muaj, në kompani të ndryshëm me adresë godinën e Top Channel, për të mbuluar “gazetën Shqip”, “Top News-in” apo edhe gazetarë, “kamikazë” të cilët kanë akuzuar Top Channel për gjobvënie, siç është rasti i Endrit Habilajt.

Top Channel është paguar nga paratë e inceneratorëve, nga paratë e taksapaguesve shqiptarë.

Top Channel ka bërë propagandë për inceneratorët. Dhe jo vetëm kaq, ka bërë propagandë edhe se si mbetjet e qytetit Durrësit do të shkonin në inceneratorin e Tiranës. Pra miliona euro shtesë, shërbime, klientelizëm, ende s’ka kërkuar një ndjesë publike.

Vjollca Hoxha's associates under charges and wanted/ What about the money

Top Channel, Vjollca Hoxha, ortakët e saj, trashëgimtarët e të ndjerit Dritan Hoxha, kanë marrë miliona e miliona euro nga inceneratorët, që janë paratë e taksapaguesve shqiptarë.

SPAK nuk mund të heshtë dhe t’i bëjë sehir.

SPAK nuk mund të bëjë të paditurin, sikur nuk e di ku kanë shkuar këto para.

“Ndiq paratë” është aksioni  që duhet të ketë ky hetim në lidhje me inceneratorët, thjeshtë dhe vetëm për të zbuluar  ku shkuan milionat e eurot dhe për t’i kthyer sërish në xhepat e qytetarëve  në shërbim ndaj tyre, duke mos i çuar paratë e taksapaguesve në xhepat e Vjollca Hoxhës dhe pronarëve të Top Channel, nëpërmjet kompanive të inceneratorëve, dhe pronarëve të kompanive që i ndërtuan ato, të cilët janë shpallur në kërkim, kërkohen për korrupsion, vepra penale tashmë të provuara me dokumenta zyrtare dhe korrupsioni i tyre është shoqëruar me nje propagandë të çmendur, duke hedhur miliona euro, të cilat së pari kanë shkuar të Top Channel e më pas në shumë media të tjera./CNA.al

Lajmet e fundit nga