LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Fiks Fare” kthehet në “haremin” e Vjollca Hoxhës

9 Korrik 2022, 14:03, Editorial CNA

“Fiks Fare” kthehet në “haremin” e Vjollca

Emisioni “Fiks Fare”, dikur ishte i vetmi, ishte revolucion. Po, revolucion në gazetari. Dhe kishte një këndvështrim krejt ndryshe me mediat, gati 20 vite më parë kur startoi. Me skandale, investigime, korrupsion dhe afera të ndryshme, çështje dhe problematika sociale të ditës.

“Fiks Fare” kthehet në “haremin” e Vjollca

Por, tani çuditërisht nga një emision i skandaleve kundër pushtetit dhe kundër Qeverisë, një luftëtar i madh kundër Fatos Nanos, një tjetër betejë e gjatë kundër Sali Berishës.

“Top Media”, peng e historive rozë të Vjollca Hoxhës

Me ardhjen e Rilindjes, ashtu si dhe vetë "Top Channel", edhe “Fiks Fare” është kthyer në vasalin e Kryeministrit dhe Qeverisë. E nga ana tjetër ka humbur drejtimin si një emision investigativ profesional, duke u kthyer fatkeqësisht së fundi edhe në “haremin” apo “shtratin” e qejfeve dhe historive rozë të Vjollca Hoxhës, një nga pronaret e "Top Channel".

Sot, CNA.al ka treguar me dokumente se si emisioni “Fiks Fare” ka mashtruar publikisht në lidhje me shtetasin Arben Reli.

“Fiks Fare” kthehet në “haremin” e Vjollca

Kanë gjetur një Arben Reli të ditëlindjes 1975, të lindur në Skrapar, dhe ia kanë faturuar një Arben Reli tjetër, të ditëlindjes 1964, lindur në Tiranë.

“Fiks Fare” kthehet në “haremin” e Vjollca

Por, pse ka ndodhur e gjitha?

E gjitha ka ndodhur pikërisht për historitë rozë të Vjollca Hoxhës. Historitë e saj rozë prej disa vitesh, për një lidhje që tashmë dihet botërisht, me Shpresim Bajraktarin. Një djalosh që dikur ndezi epshet e vejushës së "Top Channel" dhe tashmë në një konflikt pronësie të tij, me një tjetër ortak të dikurshëm ndërhyn “Fiks Fare”, gazeta “Shqip” dhe “Top Channel”.

Pra, “Top Media” kthehet në një marionetë të shtratit të Vjollca Hoxhës.

Filip Çakulli “fshin” parimet e "Fiks"-it

"Fiks Fare" ka pasur dikur disa parime.

Së pari, nuk merrej kurrë me konfliktet private mes dy palëve private. Sidomos në ato çështjet e pronësisë, kishte një parim. Ndërhynte vetëm pasi kishte një vendim të formës së prerë nga gjykata dhe këto duke zbuluar pjesën e korrupsionit apo padrejtësisë që ishte bërë në këtë vendim.

“Fiks Fare” kthehet në “haremin” e Vjollca

Ndërsa së fundi, “Fiks Fare” është ktrhyer në një “marionetë” shantazhuese, presioni dhe dhune mbi organet e drejtësisë.

Pse? Sepse Shpresim Bajraktari i shtratit të Vjollca Hoxhës ka probleme pronësie apo një konflikt me një ortak tjetër.

A mundet që ekrani ikonë, "Top Channel", emisioni dikur ikonë për investigimet e tij, sot është kthyer në një qelizë të trupit të Rilindjes dhe në një vegël apo instrument gërryes për interesat e vogla të një ortakërie, mes dy biznesmenëve privatë.

“Fiks Fare” kthehet në “haremin” e Vjollca

Dhe kjo sepse njëra palë shkon në shtratin e Vjollcës. Sepse po të shkonte pala tjetër, nuk do të kishim të tilla probleme. Kjo duket qartazi.

Së fundi, u përdor turpësisht siç përmendëm më lart, një mashtrim publik mes dy personave, duke nxjerrë dy dokumente të ndryshme. Ashtu sikundër është pretenduar me disa firma se janë false, por kanë qenë gjithmonë të vërteta.

Dhe nuk janë vetëm ato që kanë parë ekspertët në gjykata, por janë me dhjetëra dokumente të tjera, që i di "Fiks Fare", i di Filip Çakulli, i di Vjollca Hoxha, i di dhe Shpresim Bajraktari. I dinë të gjithë.

Por, mjafton të kesh një lidhje me një nga pronarët e “Top Channel” dhe pastaj të gjitha strukturat e “Top Media"-s, gazeta “Shqip”, “Top Channel”, “Fiks Fare”, rrëmbejnë pushkën dhe “qëllojnë”. A thua se vlen kaq shumë shtrati apo “haremi” si mund të quhet vendi ku ndodhin gjithë këto histori mashtrimesh, presione mbi drejtësinë, mbi gjykatat, mbi prokurorët.

Pse? Sepse humbin çështjet. Diku ka edhe drejtësi.

Po, diku ka edhe padrejtësi. Aty ku regjistrohen dokumente për dy pronarë, megjithëse ka një leje legalizimi për njërën palë dhe bëhen dy pronarë sepse në zyrën e Artan Lames troket Vjollca Hoxha, Filip Çakulli apo dikush tjetër.

Një prokurore në Korçë telefonohet nga drejtori i “Fiks"-it, një drejtor tjetër në Bashkinë e Korçës, presionohet nga gazetarët e "Top Channel", në qytetin e Korçës. E kështu me radhë. Mjafton të kesh media afër shtratit apo “haremit” dhe gjithçka fitohet. Edhe kur nuk je në të drejtën tënde, ti mund ta rrëmbesh, mund ta grabisësh, mund ta shantazhosh, të ushtrosh presion e të mashtrosh publikisht. Pse? Sepse në “harem” vërtitet Vjollca, Filipi, Shpresimi, e të tjerë.

Ky është rasti më flagrant që ka ndodhur me “Fiks Fare”, që dikur kishte disa parime, por me sa duket koha e Rilindjes, dashuria për pushtetin dhe paratë apo dhe historitë rozë, e kanë kthyer në një “lëpirje” dhe i ka fshirë parimet duke e kthyer në turpe publike, që shqiptarët tashmë i shohin dhe i prekin çdo ditë./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga