LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë e lidh Vjollca Hoxhën me Shpresim Bajraktarin?

31 Dhjetor 2021, 18:58, Aktualitet CNA

Vjollca Hoxha, një nga aksioneret e Top Channel nuk është një personazh i panjohur për publikun. Nën drejtimin e saj vitet e fundit, Top Channel, televizioni kombëtar, dikur ikonë e shqiptarëve u kthye në aleatin mediatik të inceneratorëve, aferës më të madhe korruptive që ka ndodhur në 30 vite demokraci në Shqipëri. Mirel Mërtri, Klodian Zoto dhe Stela Gugallja janë në ortakëri të pastër me Vjollca Hoxhën, por nga ana tjetër dhe kanë paguar qindra miliona lekë, ndoshta dhe euro tek Vjollca Hoxha, për blerje kompanish, për ortakëri por edhe për financim subjektesh të tjera të cilat janë paguar  ndoshta qindra milionë lekë të tjera, por që nuk janë në emër të Vjollcës, por të punëtorëve të saj dhe njerëzve të besuar të Ben Blushit.

Por kjo do t?i përkasë një tjetër shkrimi, një tjetër investigimi, në një tjetër raportim që do të bëjë CNA.al në lidhje me një grup kompanish zinxhir që janë paguar nga inceneratorët, nga emra afër personave të Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës.

Por çfarë e lidh Vjollca Hoxhën me një personazh të quajtur Shpresim Bajraktari, përtej atyre fakteve që dinë në publik?

Në korridoret e Top Channel flitet për një lidhje rozë mes tyre, një histori e vjetër, që ka filluar jashtë kufijëve të Shqipërisë. Ka shumë gjurmë të udhëtimeve të tyre bashkë. Njerëzit që punojnë në Top Channel e dinë këtë histori, e njohin këtë emër.

Çfarë rëndësie ka, cila është lidhja e Vjollcës me një djalosh rreth 15 vjet më të vogël?

Sepse dikush mund të thotë është jeta e saj private. Patjetër, por Vjollca Hoxha është një person publik, një njeri i cili ka në dorë liçensën e një televizion kombëtar, është aksionere e tij dhe ndoshta e përdor atë për interesa aspak reale në mbrojtje të publikut.

Kështu është edhe rasti me djaloshin e saj, Shpresimin, me të cilin ndoshta është njohur nga lidhjet e vogla familjare, më të vjetra dikur, siç është rasti i Lorit, e cila ka pasur një lidhje me vëllain e Shpresimit, Vis Bajraktarin. Por këto janë pjesë të kapitujve të historisë rozë dhe ndoshta duhet të jenë pjesë e lajmeve të showbizz-it. Nuk ka asgjë për tu çuditur, jeta është private, njerëzit mund të dashurojnë dhe të jetojnë të lirë.

Por kur mediat që ka Vjollca Hoxha, përdoren për interesa të tjera, të cilat janë krejtësisht për të favorizuar apo mbështetur ?njeriun e zemrës? që të fitojë pasuri në mënyrë të padrejtë, kjo fillon dhe jep shumë mëdyshje.

Nuk po flasim këtu për kompani me licenca taksish, apo të tjera si këto, por po flasim për një konflikt pronësie,ku në të cilin është përfshirë babai i Shpresimit, Sefedin Bajraktari dhe biznesmeni Arben Reli.

Mediat pranë Vjollca Hoxhës, janë përdorur turpësisht prej saj, ndoshta për shkak të ?dashurisë së madhe? kundër biznesmenit Arben Reli, por dhe kanë sulmuar gjykatës e prokurorë. Këtë e kanë bërë gazetarët. E ka bërë emisioni Fiks Fare nëpërmjet Filip Çakulit, e ka bërë Gazeta Shqip përmes Endrit Habilajt, një nga njerëzit që merr para nga inceneratorët, e ka bërë nëpërmjet gazetarëve siç është rasti i Dhorjela Çules në Korçë, që shkon në zyra drejtorësh, në komisariate policie, telefonon, sepse i thotë Shpresimi. Pra gazetarët e Top Channel, përfaqësuesit e medias që punojnë për Vjollca Hoxhën janë vënë të gjithë në sulm  ndaj një biznesmeni, janë vënë të gjithë në mbështetje të Shpresim Bajraktarit.

Një konflikt pronësie, nga të cilat në Shqipëri ka me mijëra. Debate midis biznesesh, një pronë që është zhvilluar. Ka qenë në një sipërfaqe X është bërë në një sipërfaqe Y, pretendohet nga Shpresimi dhe të tijët që kanë gjysmën . Në fakt kanë një përqindje të caktuar. Shkojnë ndërhyjnë deri tek hipotekat, deri tek Artan Lamja, tek zyrtarët e regjistrimit të pasurive dhe regjistrojnë gjysmën e pronës në mënyrë të padrejtë. Hapin çështje me dokumente falso, bëjnë kallëzime, humbin gjyqet, por presionet vazhdojnë dhe aleati kryesor i një aleati të pronave siç ndodh në Shqipëri tashmë është Vjollca Hoxha, mediat e saj, gazeta Shqip, Top Channel nëpërmjet Fiks Fare etj. Por edhe gazetarët lokalë.

Janë telefonuar edhe prokurorë, gjyqtarë, të gjitha janë publike, janë të ditura. Janë bërë në sy të njerëzve dhe janë hapur çdo ditë dhe kjo për shkak të kësaj lidhjeje, të lidhjes së Vjollca Hoxhës me Shpresim Bajraktarin, në të kundërt konflikte të tilla ka në Shqipëri me qindra dhe mijëra. Qytetarët i zgjidhin nëpër gjykata, kanë debatet e tyre, është drejtësia që vendos, kurse në këtë rast nuk vendos drejtësia por vendos Vjollca dhe historitë e saj rozë.

Kjo është ajo pak a shumë se çfarë e lidh Vjollca Hoxhën me Shpresim Bajraktarin dhe prandaj kjo i intereson publikut, sepse një media është përdorur për të favorizuar një palë, ka sulmuar një biznesmen dhe ka futur stafin, gazetarët, në një zinxhir të fortë konfliktesh me institucionet, përplasje, shantazhe, presione e të tjera si këto. Të gjitha janë të faktuara, të provuara, që nga prokurorët e Korçës, prokurorë në Tiranë, gjykatës etj të cilët për emrin e Shpresim Bajraktarit tashmë kanë mbi supe Vjollca Hoxhën dhe mediat e saj./CNA.al

Kush dhe pse po i vë gjobë biznesmenit Arben Reli?!

Shantazhi i Fiks Fare/ Prokuroria: Arben Reli, qytetar i lirë

Skandali/ Mediat e Vjollca Hoxhës, akuzuan biznesmenin Arben Reli, për miqtë e historive rozë që i kanë 400 mijë euro borxh

Nga audio-përgjimi tek vënia në shërbim të Ben Blushit/ Faktet, që SPAK ka për të hetuar Artan Lamen

Si dhe pse i sulmon këta biznesmenë Ben Blushi?!

Lajmet e fundit nga