LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Inceneratorët/ Ortakëritë e Vjollca Hoxhës, pse hesht LSI?

12 Korrik 2022, 13:07, Editorial CNA

Inceneratorët/ Ortakëritë e Vjollca Hoxhës, pse hesht LSI?

Pas gati dy vitesh, më në fund edhe LSI-ja ka filluar të flasë kundër inceneratorëve. Pasi u ngop mirë e mirë dhe fushatat e saj u financuan miliona euro nga bosët e inceneratorëve, tashmë armiku numër një i tyre është kthyer LSI-ja. Kuptohet interesat e saj dhe armiqësitë me ish-ministrin e Mjedisit dhe ish-sekretarin e Përgjithshëm, Lefter Kokën dhe Alqi Bllakon si dy personazhe të kësaj force politike.

Inceneratorët/ Ortakëritë e Vjollca Hoxhës, pse hesht LSI?

Inati nuk i del Ilirit dhe Monikës, për tradhëtinë e tyre, që shkuan me Partinë Socialiste dhe beteja vazhdon.

Në fakt beteja është me sy standarte.

LSI flet për kompani, për miliona euro. Flet edhe për 189 milionë euro evazion fiskal. Gënjeshtër, me bisht. Apo 30 milionë euro pagesa për pensionistë. Edhe kjo një fake neës i madh, pasi të vërtetat janë krejt ndryshe, Megjithëse abuzimet janë. Milionat e eurove si abuzim ekzistojnë. Por, LSI kuptohet i shumëzon dhe i bën llogaritë siç di Monika Kryemadhi dhe Ilir Meta.

Inceneratorët/ Ortakëritë e Vjollca Hoxhës, pse hesht LSI?

Nga ana tjetër, mjafton të shohim një qasje tjetër.

Cila është qasja?

LSI-ja në asnjë rast nuk ka folur për disa kompani ku ortakë me Klodian Zoton dhe Mirel Mërtirin është Vjollca Hoxha, një nga aksionerët e Top Channel, e cila është në të paktën dy kompani.

Tek njëra me një kontratë publike ka përfituar 2.2 milionë dollarë. Pra, nga shitja e 51% të aksioneve të Lori Kafe.

Me paratë e inceneratorëve, taksat e shqiptarëve, është blerë kjo kompani, ku 51% të aksioneve i kanë Klodianët e inceneratorëve dhe pjesën tjetër Vjollca Hoxha dhe fëmijët e saj. Pra, të njëjtët pronarë që kanë edhe Top Channel.

Inceneratorët/ Ortakëritë e Vjollca Hoxhës, pse hesht LSI?

Nga ana tjetër, është një kompani, KUDO PAY, e krijuar nga Vjollca Hoxha, në ortakëri direkt me Stela Gugallën.

Inceneratorët/ Ortakëritë e Vjollca Hoxhës, pse hesht LSI?

Inceneratorët/ Ortakëritë e Vjollca Hoxhës, pse hesht LSI?

Pra, Klodian Zoto, Mirel Mërtiri dhe Stela Gugallja janë ortakë të Vjollca Hoxhës.

Asnjëherë nuk ka folur LSI-ja dhe asnjë forcë politike në lidhje me këtë skandal, i cili është skema e qartë dhe më mostruoze, ku një media kalon në ortakëri direkt.

Në qoftë se shumë të tjerë janë paguar me miliona euro për reklama apo për të heshtur, Vjollca Hoxha ka krijuar ortakëri biznesi direkt.


Përtej parave të dhëna në shumë kompani që ndodheshin në godinën e Top Channel, përfshirë këtu gazetën Shqip, Top News, etj, ka edhe ortakëri direkte të Vjollca Hoxhës me pronarët e inceneratorëve, në dy kompani.

Kompani që as nuk bllokohen nga SPAK dhe as nuk denoncohen nga LSI-ja dhe Opozita, në lidhje me aferën e inceneratorëve.

Kjo tregon qartë kompleksin klientelizëm të LSI-së, por edhe të qasjes ndaj inceneratorëve.

Sulmojmë atë që nuk na jep, mbrojmë atë që na duhet”.

Dhe ky është rasti kur LSI dhe Opozita nuk flasin për Vjollca Hoxhën, nuk flasin për korrupsionin e inceneratorëve që nga paratë e taksave të shqiptarëve, ka shkuar jo vetëm tek ministrat apo zyrtarë të pushtetit të Edi Ramës.

Por, edhe tek mediat, për të cilat LSI nuk thotë asnjë fjalë, nuk përmend asnjë emër. Dhe rasti më flagrant është ai i një prej ortakëve të Top Channel, siç është Vjollca Hoxha, e cila zyrtarisht ka dy kompani në ortakëri me Mirel Mërtirin, Klodian Zoton dhe Stela Gugallën. Dy prej këtyre në kërkim ndërkombëtar për aferën e inceneratorëve./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga