LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Faktet/ Skandali SPAK-"Top Channel"

21 Nëntor 2022, 10:03, Editorial CNA

Faktet/ Skandali SPAK-"Top Channel"

Mediat dhe pagesat e tyre nga kompanitë e inceneratorëve janë një histori e errët e gjithë aferës ende të pazbardhur sa dhe si duhet nga SPAK-u, për të mos thënë bashkëpunimit në SPAK apo paaftësinë për të zbardhur gjithë skandalet e lidhura me median të skandalit të inceneratorëve.

CNA.al ka treguar me dokumente se si kompanitë e Klodian Zotos kanë paguar, Vjollca Hoxhën e "Top Channel"-it, Irfan Hysenbelliun e "News24", Carlo Bolinon apo dhe portale kamikazësh që dhe sot përdoren si çiftë të çara në këtë aferë.

Më skandalozja e gjithë historisë së marrëdhënies së medias, është ortakëria e "Top Channel", ajo e aksionerëve të këtij televizioni me Klodian Zoton dhe Mirel Mërtirin, ku janë paguar 2.2 milionë dollarë për “Valtelina” sh.p.k., të cilat në korrik janë rikthyer sërish. Pra, paratë u morën për të blerë aksionet dhe aksionet u kthyen mbrapa falas me justifikimin e moszbatimit të kontratës.

Faktet

SPAK-u shpalli në kërkim ndërkombëtar Klodian Zoton më 26 janar 2022 dhe vuri në sekuestro kompanitë e tij, por nuk vuri në sekuestro “Valtelina Caffe"-në, kompaninë ku Klodi dhe Mireli nëpërmjet “EM Capital Group” gëzonin 51% të aksioneve.

SPAK-u vuri në sekuestro kompanitë e Klodian Zotos, por jo atë që ai e kishte blerë pak kohë më parë me miliona dollarë dhe që shkonte direkt tek ortakëria me "Top Channel", pasi pronarët e “Valtelina Caffe” janë të njëjtë më pronarët e "Top Channel", Vjollca dhe trashëgimtarët e të ndjerit Dritan Hoxha.

SPAK-u nuk ka hetuar mediat për milionat që kanë marrë, ku sipas të dhënave flitet për të paktën 10 milionë dollarë që janë reklama, apo marrëveshje tregtare me mediat.

SPAK-u nuk ka bërë publike, apo nuk ka çelur hetime se përse janë paguar dhe ku kanë shkuar këto para.

SPAK-u nuk sekuestroi aksionet e Klodian Zotos dhe Mirel Mërtirit që ishin në ortakëri me Vjollca Hoxhën, të dy këta persona tashmë të shpallur në kërkim dhe akuzohen për korrupsion, evazion fiskal dhe SPAK i kërkon t’i dënojë, e që t’ju gjejë paratë që kanë marrë nga taksat e shqiptarëve, këto para ishin edhe në ortakëri me Vjollca Hoxhën.

SPAK-u nuk i sekuestroi dhe aksionet u tjetërsuan disa muaj më parë dhe askush nuk flet, a thua se s’ka ndodhur asgjë. Pronarët e inceneratorëve paguajnë 2.2 milionë dollarë për aksione dhe ortakëri me pronarët e "Top Channel" dhe pastaj ua rikthejnë ato. Paratë ngelen te Vjollca Hoxha & CO.

SPAK-u nuk mund t’i mbyllë sytë e të bëjë sikur nuk di, sikur nuk sheh dhe të publikojë si skandal 2 mijë euro bileta stadium apo hoteli.

"Katandisi kokoshi një thelë", thotë populli, kështu katandisi dhe SPAK, kur nuk sheh 2.2 milionë dollarë aksione, por arreston persona për bileta avioni e stadiume.

Lajmet e fundit nga