LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratorët paguajnë sërish mediat/ Dhjetëra mijëra euro në gusht

17 Shtator 2022, 17:42, Aktualitet CNA

Inceneratorët paguajnë sërish mediat/ Dhjetëra mijëra

CNA.al është një nga mediat që prej kohësh ka denoncuar aferën korruptive më të madhe të 30 viteve të fundit, atë të inceneratorëve.

Ne kemi treguar me fakte konkrete edhe përfshirjen e medias në këtë aferë, ku miliona janë paguar për të blerë televizione, portale e gazetarë.

Burime nga vetë kompania e inceneratorit të Tiranës kanë konfirmuar për CNA.al pagesa dhjetëra mijëra euro për mediat gjatë verës.

CNA.al ka konfirmuar nga burime në një bankë të nivelit të dytë se janë kryer transferta nga kompania IEBV (Integrated Energy BV) drejt disa mediave.

Pagesat e mediave nga kompanitë e inceneratorëve janë të përsëritura.

Shumë prej tyre janë përdorur për propagandë, apo edhe më tej, duke shitur aferën korruptive si një sukses investimi.

Qëllimi i kompanive të inceneratorëve ishte t'u mbyllnin gojën mediave dhe të ndalonin SPAK-un për të vepruar kundër kësaj afere.

Në vend që të gjitha mediat të jenë kundër korrupsionit dhe kundër aferave, disa prej tyre zgjedhin të heshtin për ca para më shumë që marrin.

CNA.al do të sjellë nesër të plotë dhe me detaje në lidhje me këto pagesa mediat dhe vlerën e tyre./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga