LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali me inceneratorët/ Si përfitoi miliona lekë Klodian Zoto

24 Dhjetor 2021, 21:37, Politikë CNA

Skandali me inceneratorët, ku deri tani ka rënë në pranga ish ministri i Mjedisit Lefter Koka është komentuar nga ish kryeministri Sali Berisha mbrëmjen e sotme.

Në një inetrvistë për Zonë e Lirë, Berisha zbërtheu skemën e përfitimit të miliona euro nga Klodian Zoto. Sipas tij, i njëjti person përfitoi nga tre inceneratorët pa tender dhe me emra të ndryshëm.

?E vërteta është se Lefter Koka nuk është gjë tjetër veçse hajduti i dobishëm.

Lefter Koka në ujdi me të tjerë, sepse asgjë nuk bënte dot pa ndarë shuma të mëdha me të tjerë, Arben Ahmetajn dhe Edi Ramën.

Do jap tre fakte, që dëshmojnë se Koka është hajdut i dobishëm

E para, ministria e Mjedisit nuk ka pasur në buxhetin e saj asnjë qindarkë për djegësin e Elbasanit apo të Fierit. E dyta, Ministria e Mjedisit nuk ka bërë asnjë tender. Ja ka dhënë tenderat të njëjtës komapni me emra të ndryshëm, Elbasanin Fierin dhe Tiranën

E treta Lefter Koka nuk merrte dot kurrë një qindarkë nga buxheti i shtetit nëse nuk vendoste ministri i Financave dhe Kryeministri. Ministri i Financave për të vendosur është i detyruar të shqyrtojë procedurën në çdo segment të saj.

Lefteri u përdor nga Rama dhe Ahmetaj për të mbushur valixhe me paratë nga shteti.

Nëse Lefter Koka, Ahmetaj Edi Rama nuk donin të vidhnin e kishin të thjeshtë. Bashkisë Elbasan i autorizonte të hapte tender dhe nëse bashkia do hapte tender do shkonte 12-13 milionë, por këta ja dhanë kompanisë së Zotos  22 milion pa tender, zoto hapi tenderin, italiani ndërtoi djegsin me 13 milion. Një pjesë e teknonogjisë është e viteve ?70. Ky ishte një djegës për skrap.

U vodh ky. Tani duhet djegsi i Fierit 30 milion. E njëjta skemë, kompania e Zotos por me emër tjetër, bëri me çipas në dorë për 15 milion. Vazhdojmë më tej. Erdhi djegsi i Tiranës, ku kuota u rrit me 130 milion euro. Ahmetaj pasi e pa që kjo nuk ka ku të shkojpa u zbuluar nuk firmosi, por ka firmosur dy të tjera. Lefter nuk flet. Ai flet nëse e pranon drejtësia për të penduar të drejtësisë, por SPAK nuk e pranon?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga