LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lobimet e Kokalarit/ Faktet që e kapin MAT

11 Qershor 2022, 10:48, Politikë CNA
Lobimet e Kokalarit/ Faktet që e kapin MAT
Evi Kokalari

Konservatorja amerikane dhe përfaqësuesja e tyre në Tiranë, e cila vjen me origjinë komuniste, por është bërë Trampiste, së fundi ka shfaqur problematika me gjuhën shqipe. Edhe pse është larguar nga Tirana në moshë madhore, ku nuk pati sukses më fansat e saj francezë dhe frankofoninë, provoi SHBA-në ku dhe duket se ka humbur shumë nga Shqipja. Mëmëdheu i dha edhe pak shkollë edhe punë si sekretare me gjimnaz në prokurori, i dha dhe hapësirën që të largohej për tu bërë konservatore me orgjinë komuniste.

Duke jetuar sa në Boston dhe New York së fundi diku afër Rikers Island me “sugar daddyn” e saj, ajo bën politikat madhore të PD-së duke lobuar pro apo kundër me grupe dhe interesa të caktuara.

Ende nuk kemi marrë përgjigje qartazi në lidhje me pyetjet tona drejtuar publikisht zonjës të cilës nuk dimë dhe si ti drejtohemi. Evi apo Evis, Kokalari apo Angelakis? Pyetje dhe kjo, se një histori më vete është çështja e identitetit.

SHQIPJA DHE LOBIMET

Në SHBA lobimi ka ligje të mirë përgatitura, por mesa duket Kokalari, tani që është kapur “mat” po përpiqet të kapet pas ndonjë fjale pasi ka deklaruar se ka lobuar.

Le te shohim faktet. Zonja thekson se s’ka lobuar kurrë në Shqipëri.

Po ajo që ka bërë në krah të Berishës dhe deklarimet se do hiqej non-grata me ardhjen e republikanëve çfarë është?

Daljet në publik dhe mbëeshtetja për PD-në, kur je shtetas amerikan dhe nprovuar me fakte se je ndihmuar edhe financiarisht quhet lobim. Këto po i lemë mënjanë e po sjellim dy fakte.

Në një status të saj Kokalari pranon vetë publikisht lobimin. Foto e postimit të saj në rrjetet sociale.

Më erdhi shumë keq që nuk i pashë këta emra të zgjidhen në Këshillin e PD-së. Ndoshta duhet të kishim lobuar më shumë për ta, por sinqerisht jam e zhgënjyer që asnjë nga këta individë nuk janë pjesë e Këshillit sot.” -shkruan ndër të tjera Evi Kokalari, në një postim të datës 2 Maj, 2022.

Lobimet e Kokalarit/ Faktet që e kapin MAT

 

Por pas kësaj fotoje ka një deklarim tjetër zonja. Në një debat me gazetarin Elvi Fundo në rrjetet sociale shkruan se s’ka lobuar kurrë, por më poshtë thotë se ka lobuar kundër Këlliçit.

Lobimet e Kokalarit/ Faktet që e kapin MAT

Së treti jo vetëm ka deklaruar lobim por zonja e mohon duke bërë sikur nuk di Gjuhën Shqipe, për këtë po i sjellim e një sqarim Shqip.

POSTIMI I TRETË

"Duhet të kishim" lobuar...s'do të thotë "kam lobuar". Në fakt vetëm një njeri pa tru nuk e kupton shpifjen tënde”-, shkruan Kokalari.

Lobimet e Kokalarit/ Faktet që e kapin MAT

Në Gjuhën Shqipe zonja duket se ka qenë e dobët. Duhet të kishim lobuar më shumë, ka vetëm një kuptim, është lobuar pak jo sa duhet.

Pra dhe me justifikimin që kërkon të bëjë, duke luajtur me Shqipen, zonja ka të pranuara disa raste lobimi në Shqipëri, kur në fakt nuk është e regjistruar si lobiste në SHBA. Ka lobuar për emra të caktuar në Këshillin Kombëtar, ka lobuar kundër Kelliçit që e pranon dhe thekson publikisht.

Sa për aktivitetin në krah të Berishës dhe të tjerat në PD, duhet të sqaroje publikun për “shuplakat” që mori nga SHBA, në më shumë se një rast. Këto dhe disa materiale të tjera CNA.al do i sjellë në vijim./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga