LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ilir Beqaj, Edvin Kondili dhe koncesioni 100 milionë euro i sterilizimit

20 Gusht 2023, 12:12, Editorial Elvi FUNDO
Ilir Beqaj, Edvin Kondili dhe koncesioni 100 milionë euro i sterilizimit
Foto-montazh, ilustruese

Ish-ministri i Shëndetësisë, zoti Ilir Beqaj, ka shfaqur publikisht qëndrimet e tij në lidhje me koncesionin e sterilizimit, një aferë 100 milionë euro e denoncuar fort nga mediat dhe opozita.

Së fundi, edhe SPAK-u ka reaguar duke çuar në pranga fituesin e koncesionit dhe zëvendësministrin e Shëndetësisë.

Beqaj, në reagimin e tij, që më shumë sesa qëndrim i vërtetë duket një shënim për të qetësuar shpirtin e trazuar të Mero Bazes me editorialet e tij tashmë të dala boje, që nuk i lexon më as Filip Çakuli, nuk na ka thënë asgjë.

Beqaj rreket të na tregojë se sa i mirë është koncesioni i sterilizimit, çfarë është përfituar nga ky koncesion, njerëzit që qëndrojnë më pak ditë në spital dhe mjekët që flasin dhe e vlerësojnë.

Shkrimet dhe reagimet e CNA-së për aferën e sterilizimit

CNA ka bërë disa shkrime, reagime, në lidhje me aferën e sterilizimit, ku duhet ndarë kostoja dhe shërbimi dhe shokët e gjetur të Ilir Beqajt që fituan koncesionin. 

Pra, shërbimi i sterilizimit është një nevojë e domosdoshme për spitalet shqiptare.

Shërbimi i sterilizimit është një nevojë për të gjithë pacientët dhe veçanërisht dhe personelin mjekësor për të mos pasur stresin postoperator, pra infeksionet që shkaktohen dhe askush nuk e diskuton që sterilizimi është një e mirë e cila i shërben dhe pacientit dhe mjekut, por ajo që Ilir Beqaj nuk na ka thënë është pse duhet ta merrte shoku i tij i gjetur koncesionin dhe pse duhet të kishte atë vlerë.

Ilir Beqaj, Edvin Kondili dhe koncesioni 100 milionë euro i sterilizimit
Foto ilustruese

Pra, mund t’i kujtojmë zotit Ilir Beqaj se ka dokumente zyrtare të ministrive, kolegëve, të zotit Beqaj në lidhje me tavanet që duhet të shpenzonte koncesioni.

Mund t’i kujtojmë zotit Beqaj se vende rreth Shqipërisë, po sjellim Maqedoninë, e kanë bërë të njëjtin koncesion, por e kanë me kosto më të ulët dhe kanë tri apo 4 nivele të ndryshme setesh, pra instrumentesh, që përdorin me çmime dhe me diferenca shumë më të ulëta sesa Shqipëria.

I kujtojmë zotit Beqaj apo edhe çdo pasionanti tjetër në mbrojtje të tij se koncesioni dhe vlera e tij nuk duhet të ngatërrohen me shërbim.

Edvin Kondili tenton të shfajësojë Ilir Beqajn

Ilir Beqaj, Edvin Kondili dhe koncesioni 100 milionë euro i sterilizimit

Kostot, miqtë e Beqajt, përfituesit, janë ata që kanë marrë nga buxheti i shtetit miliona euro, me vlera të fryra shumë larg realitetit të tregut dhe së fundi që Ilir Beqaj dhe të tjerë, të cilët duan ta mbështesin për ta shpëtuar, përfshi këtu dhe prokuronin e rilindjes në SPAK që ndihet se po linçohet, Ervin Kondili, mund të theksojmë se, hetimi ndaj ish-ministrit të Shëndetësisë nuk është bërë i plotë.

Kondili ka tentuar ta mbyllë dosjen dhe ta shfajësojë Beqajn për shkak se edhe pse ka gjetur udhëtime dhe marrëdhënie mes fituesit dhe zoti Beqaj nuk është hetuar fare çfarë ka përfituar ose jo Beqaj nga ky koncesion.

A ka korrupsion të plotë në dhënien me koncesion të sterilizimit?

Pa i hyrë debatit a duhet ta bënte vetë shteti dhe a i kishte kapacitetet siç rezulton nga hetimet ku kolegia e tanishme e Beqajt, Ogerta Manastirliu, ka kërkuar vënien në funksion të sterilizimit në QSUT.

Hetimi i paplotë për Ilir Beqajn

Ilir Beqaj, Edvin Kondili dhe koncesioni 100 milionë euro i sterilizimit

Nuk është kryer një hetim i plotë për Ilir Beqajn. Këtë as ai nuk mund ta mohojë, as Edvin Kondili.

Kolegu i Beqajt, ish-ministri Arben Ahmetaj, për udhëtime, lidhje me Mirel Mërtirin dhe Klodian Zoton, për dyshime për pronat të përfituara nga marrëdhënia mes tyre është në kërkim, pasi SPAK-u kërkon arrest me burg, ndërsa për Ilir Beqajn nuk është kryer hetimi.

 

A ka vila Ilir Beqaj? Si ka lëvizur pasuria e tij? A ka përfituar Ilir Beqaj nga marrëdhënia me Ilir Rrapajn dhe koncesionin e sterilizimit, po koncesione të tjera? A ka pasur përfitime korruptive ish-ministri i Shëndetësisë?

Këtë duhet të zbardhte Edvin Kondili dhe këtë duhet t’u tregonte të gjithë shqiptarëve dhe për të pasur SPAK-u një standard dhe një të vërtetë që Ilir Beqaj të mos gënjejë shqiptarët duke ngatërruar koncesionin e sterilizimit me vlerat që kushton dhe me përfitimet e mundshme të ish-ministrit të Shëndetësisë që në raste të tilla quhet korrupsion./ CNA

 

13:57 Editorial

SPAK FOREVER!

SPAK-u ka goditur sot një nga grupet më të fuqishme krimin...

13:14 Editorial

Gazetarët e Tigrit!

Është shumë e lexueshme tashmë strategjia e urdhëruar ...

Lajmet e fundit nga