LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Koncesioni i sterilizimit/ PD: I ka marrë buxhetit rreth 5 milionë euro më shumë

6 Janar 2020, 12:13, Politikë CNA
Koncesioni i sterilizimit/ PD: I ka marrë buxhetit rreth 5 milionë

Ish deputetja e PD, Oriola Pampuri thotë se prioriteti i Edi Ramës nuk janë pacientët, por pasurimi i paligjshëm.

Sipas Pampurit, koncesioni 10 vjeçar i sterilizimit i ka marrë buxhetit rreth 5 milionë euro më shumë, duke u bazuar në kontratën korruptive të firmosur nga qeveria e Edi Ramës.
?Koncesioni i sterilizimit është vjedhje e hapur e një shërbimi që shteti mund ta kryente vetë me shumë më pak para. Që kur nisi nga funksionimi, ky koncesion 10 vjeçar i ka marrë buxhetit rreth 5 milionë euro më shumë, duke u bazuar në kontratën korruptive të firmosur nga qeveria e Edi Ramës?, tha Pampuri.

Sipas saj ?edhe urdhri për të kryer më pak operacione, nga ministria e shëndetësisë me justifikimin banal dhe abuziv se janë shteruar fondet është një tjetër rast i hapur abuziv për shpërdorimin e fondeve të shëndetësisë duke ua vënë ato në shërbim të PPP ve dhe koncensioneve, për të favorizuar hapur oligarkët në kurriz të shëndetit të qytetarëve.?

?Kështu ulja e numrit të operacioneve bën që pacientët duhet të presin në rradhë gjë që agravon maksimalisht gjendjen e tyre?, tha Pampuri.

Sipas saj ajo ç?ka e bën këtë abuzim edhe më të rëndë është fakti që qeveria është e gatshme të lërë pacientët pa shërbim, vetëm që paratë e koncensionit t?i marrë të plota klienti i koncensionit të sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale./CNA.al

Lajmet e fundit nga