LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

When will Luli announce the seal candidates

2022-11-24 15:00:00, Editorial CNA
When will Luli announce the seal candidates
montage

The negotiations between Berisha's group and that of Lulzim Basha did not go well. Gaz Bardhi and Edi Paloka failed to find a solution.

Berisha's offer was clear, their candidate in the Primary, to unite and come up with a single candidate. While the other side demanded that half of the assessment be done by polls and half by primaries. So, 50 to 50.

The parties did not reach an agreement. They are now separated. Sali Berisha is organizing the Primaries. The candidates have come out. Berisha DP branches are functioning. The competitions are being prepared. The debate has started in Tirana. Candidates are going through local units and so on.

When will Luli announce the seal candidates
Illustrative photo

Po Lulzim Basha dhe Gaz Bardhi ku janë?

Partia e vulës sepse Lulzim Basha tashmë nuk ka shumë rrugë që mund të zgjedhë ku mund të shkojë.

Së pari në rast se ka zgjedhur të mbajë vulën, minimalisht duhet të nxjerrë kandidatët e tij pasi si mund të ndodhë që një parti me vulë në dy palë zgjedhje lokale nuk kandidon fare. Në rast se nuk nxjerr kandidatët e tij duhet ta marrë vulën dhe të shkojë t’ia japë me duart e tij Berishës dhe të tërhiqet e gjithë zallamahia që bën.

Askush nuk beson dhe mendon se Luli mund të jetë kaq njerëzor dhe kaq politikan që të kuptojë peshën e tij sa vlen dhe të shkojë dhe të dorëzojë vulën atje ku është shumica në parti. Këtë s’ka për ta bërë kurrë.

When will Luli announce the seal candidates
Selia e PD

Por nuk mundet të sillet vërdallë duke mbajtur vulën dhe nga njëra anë thotë se ka vulën dhe partinë zyrtare por nuk nxjerr kandidatë dhe nga ana tjetër nuk e çon vulën te PD-ja, për ta pasur edhe zyrtarisht te Berisha, për të ecur më tej me regjistrimet e kandidatëve në procesin normal zgjedhor.

Ndaj dhe Lulzim Basha tashmë ka këto dy rrugë. Rrugë të tretë nuk ka. Ose do të shkojë dhe do dalë me kandidatë në zgjedhjet lokale me vulën e tij me partinë zyrtare që ai ka me Alibeaj &Co, ose do të shkojë dhe do të dorëzojë vulën te Berisha.

Mosdalja në garë thjesht dhe vetëm tregon se Luli është një aventurier politik që nuk ka zgjidhje dhe totalisht ngelet i pashpresë. E në rast se do të kishte kandidatë do të ishte edhe më serioz pasi do të tregonte forcë, e në rast se nuk nxjerr kandidat dhe nuk dorëzon vulën tregon vetëm se është një palaço politik./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga