LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vijojnë operacionet e kërkim-shpëtimit/ Mbi 2800 viktima nga tërmeti në Marok

12 Shtator 2023, 09:34, Kosova & Bota CNA

Vijojnë operacionet e kërkim-shpëtimit/ Mbi 2800 viktima nga

Ekipet e shpëtimit po vijojnë ende operacionet për të gjetur të mbijetuar në rrënoja dhe për të arritur në komunitete të izoluara pas tërmetit të fuqishëm të së premtes në Marok.

Sipas mediave të huaja më shumë se 2,800 njerëz kanë mbetur të vrarë dhe 2,500 janë plagosur.

Tërmeti i së premtes ishte më i forti që goditi qendrën e vendit në më shumë se një shekull, dhe shkatërrimi më i madh ka qenë në zonat e izoluara malore.

Epiqendra ishte jo shumë larg qendrës turistike Marrakech. Shumë banorë kanë fjetur në rrugë, shumë të frikësuar për t'u kthyer në shtëpitë e tyre dhe vendet historike janë dëmtuar.

Mbreti Mohammed VI i Marokut urdhëroi që të ngrihej një komision ndihmash për të shpërndarë ndihma për të mbijetuarit, pasi liderët globalë gjithashtu kanë premtuar mbështetje./ CNA

 

Lajmet e fundit nga