LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Udhëheqësi i Koresë së Veriut mbërrin në Rusi

12 Shtator 2023, 09:15, Kosova & Bota CNA

Udhëheqësi i Koresë së Veriut mbërrin në Rusi

Treni privat i Kim Jong Un, i armatosur rëndë, ka mbërritur në Rusi për samitin të pritur dhe të ndjekur nga afër me presidentin rus Vladimir Putin, mes paralajmërimeve nga Shtetet e Bashkuara se të dy udhëheqësit mund të arrijnë një marrëveshje armësh.

Treni po udhëtonte në veri përmes Primorsky Krai në rajonin e Lindjes së Largët të vendit, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve "RIA". Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut tha se besohet se udhëheqësi i Koresë së Veriut hyri në Rusi mëngjesin e së martës me orën lokale.

Një video e shpërndarë nga "Russia Today" të hënën dhe e lokalizuar nga "CNN" tregoi trenin që supozohet se transportonte Kim pranë kufirit ruso-koreane veriore pranë lumit Tumen.

Rusia kërkon në mënyrë të dëshpëruar furnizime të reja municionesh dhe predhash pas më shumë se 18 muajsh lufte në Ukrainë, e ka lënë ushtrinë e saj të goditur, ndërsa Koreja e Veriut, e cila është përballur me vite të tëra me sanksione ndërkombëtare për programin e saj të armëve bërthamore, i mungon gjithçka, nga paratë, ushqimi e deri te teknologjia raketore.

Takimi mund të çojë në marrjen në dorë të Phenianit për llojin e armëve që sanksionet e Kombeve të Bashkuara e kanë ndaluar dy dekadat nga aksesi, veçanërisht për programin e tij të raketave balistike me aftësi bërthamore. Qeveria amerikane tha javën e kaluar se negociatat për armët midis Rusisë dhe Koresë së Veriut janë "duke avancuar në mënyrë aktive" dhe bisedimet e mëtejshme mund të zhvillohen si pjesë e përpjekjeve të Rusisë për të gjetur furnizues të rinj për armët për t'i përdorur në luftën e saj kundër Ukrainës.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Koresë së Jugut, Jeon Ha-kyu, tha gjithashtu të martën se ministria po monitoron nga afër nëse Koreja e Veriut dhe Rusia do të vazhdojnë me negociatat për një marrëveshje armësh dhe transferimin e teknologjisë.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut u largua nga kryeqyteti, Pheniani, të dielën pasdite i shoqëruar nga zyrtarë të lartë të partisë dhe anëtarë të qeverisë dhe forcave të armatosura./ CNA

Lajmet e fundit nga