LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

(VIDEO) Rrëzohet avioni gjatë shfaqjes ajrore në Hungari/ 2 viktima dhe 4 të plagosur

11 Shtator 2023, 11:29, Kosova & Bota CNA

(VIDEO) Rrëzohet avioni gjatë shfaqjes ajrore në Hungari/ 2

Një avion u rrëzua sot gjatë një shfaqjeje ajrore në Hungari, duke shkaktuar dy të vdekur dhe katër të plagosur. 

Autoritetet e bënë të ditur këtë, se shfaqja ajrore u zhvillua në aeroportin Borgond në qytetin Szekesfehervar, rreth 70 kilometra në jugperëndim të Budapestit. 

“Sipas informacioneve fillestare, përveç pilotit, në avion ka qenë edhe një pasagjer dhe tragjikisht të dy kanë humbur jetën në vend”, tha policia. 

Megjithatë, në terren kanë mbetur të plagosur katër persona, tre prej të cilëve janë djegur rëndë.

Sipas një zëdhënësi të Shërbimit Kombëtar të Ambulancës Hungareze, të plagosurit rëndë janë një grua, një burrë dhe një vajzë, ndërsa një tjetër i ri ka pësuar lëndime të lehta. 

Një video që u shfaq në mediat lokale tregon avionin një Trojan T-28 i Aviacionit të Amerikës së Veriut i vitit 1951, sipas raporteve të mediave duke u rrëzuar dhe duke shpërthyer në tokë. 

“Aeroplani i vogël u rrëzua pranë një makine të parkuar, e cila mori flakë nga përplasja e mbeturinave”, tha policia.

Lajmet e fundit nga