LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Policia holandeze arreston mijëra protestues të klimës

10 Shtator 2023, 19:30, Kosova & Bota CNA

Policia holandeze arreston mijëra protestues të klimës

Policia në Holandë arrestoi mijëra aktivistë të klimës gjatë fundjavës pasi mbyllën një autostradë të madhe dy ditë radhazi.

Rreth 10,000 aktivistë bllokuan autostradën A12 që të çon në Hagë për disa orë të shtunën, sipas zyrës së kryetarit të bashkisë. Policia arrestoi rreth 2,400 njerëz në atë kohë.

Qindra protestues e bënë këtë përsëri të dielën, kur policia arrestoi 500 persona të tjerë.

Policia holandeze arreston mijëra protestues të klimës

Aktivistët e Rebelimit të Zhdukjes po protestonin kundër subvencioneve të qeverisë holandeze për kompanitë e karburanteve fosile, siç kanë bërë muajt e fundit .

Sipas një raporti të publikuar më herët gjatë javës nga Qendra për Kërkime mbi Korporatat Shumëkombëshe, këto subvencione arrijnë në rreth 37.5 miliardë euro (40.2 miliardë dollarë) çdo vit.

“Detet po ngrihen dhe ne po ashtu”, thërriste turma.

Policia gjuajti me topa uji ndaj protestuesve të shtunën dhe të dielën, ndërsa ata kundërshtuan kërkesat për të hapur rrugën.

Ata gjithashtu tërhoqën zvarrë individë për të pastruar autostradën.

Policia holandeze arreston mijëra protestues të klimës

Autoritetet thanë se aktivistëve u ishte dhënë më parë leja për të protestuar dhe iu kërkua të zhvillonin demonstratën në stacionin qendror aty pranë. Kryetari i Bashkisë së Hagës, Jan van Zanen miratoi pastrimin e autostradës, por gjithashtu tha se demonstruesit ishin të mirëpritur të vazhdonin në zonat e autorizuara të protestës. 

Extinction Rebellion tha se do të vazhdojë protestat derisa qeveria holandeze të ndalojë përdorimin e parave publike për të subvencionuar industrinë e naftës dhe gazit.

Policia holandeze arreston mijëra protestues të klimës

"Pavarësisht se çfarë e detyron policinë të bëjë këshilli i qytetit të Hagës, ne do të qëndrojmë ose do të kthehemi çdo ditë," tha Extinction Rebellion Netherlands në faqen e saj të internetit.

"Dhe kjo është derisa qeveria të përmbushë kërkesën tonë: një përfundim i menjëhershëm i të gjitha subvencioneve për lëndët djegëse fosile."/DW

Lajmet e fundit nga