LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tërmeti mori mbi 1 mijë jetë njerëzish/ 3 ditë zie në Marok

9 Shtator 2023, 20:18, Kosova & Bota CNA

Tërmeti mori mbi 1 mijë jetë njerëzish/ 3 ditë zie

Në Marok do janë shpallur tri ditë zie kombëtare pas tërmetit të fuqishëm që mori jetën e më shumë se 1 mijë qytetarëve.

Ky vendim u bë i ditur nga Pallati Mbretëror i vendit, raporton agjencia e lajmeve MAP.

“Është vendosur tri ditë zie kombëtare, me flamuj të valëvitur në gjysmështizë në të gjitha ndërtesat publike”, thuhet në një deklaratën e Pallatit Mbretëror.

Tërmeti 6.8 ballë ka prekur më shumë se 300,000 njerëz në Marrakesh dhe rrethinat e tij.

Numri i viktimave ka shkuar në 1,037, ndërsa 1,200 persona të tjerë janë lënduar.

Aktualisht, ekipet e kërkim-shpëtimit po vijojnë gërmimet për të nxjerrë personat që kanë mbetur të bllokuar nën gërmadha.

Forcat e armatosura marokene kanë dërguar ekipe shpëtimi në zonat e prekura për të siguruar ujë të pijshëm të pastër, furnizime ushqimore, tenda dhe batanije./ CNA

Lajmet e fundit nga