LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video - Zonat e përmbytura në Greqi/ Kërkohet evakuimi i banorëve në 35 fshatra

9 Shtator 2023, 17:30, Kosova & Bota CNA

Video - Zonat e përmbytura në Greqi/ Kërkohet evakuimi i

Stuhia 3-ditore Daniel ka shkaktuar përmbytje dhe ka marrë 1a jetë njerëzish në Greqinë qendrore.

Shtëpitë janë përmbytur, një urë u shemb, rrugët u shkatërruan, linjat e energjisë janë rrëzuar dhe të korrat në fushën pjellore të Thesalisë u zhdukën.

CNA ka siguruar disa pamje nga përmbytjet në zonën e Larissës, nga ky shihet se çdo gjë është nën pushtetin e ujit.

Gjithashtu vihen re ekipet e shpëtimit, të cilat këtë të shtunë po e kryejnë aksionin e tyre në fshatrat afër qytetit të Larissës dhe afër lumit Pineios.

Autoritetet e mbrojtjes civile kanë kërkuar evakuimin e banorëve të 35 fshatrave. 

Konkretisht u janë dërguar mesazhe për të qenë në gatishmëri evakuimi banorëve të në vendbanimeve Anagenisi, Melia, Modestos, Prodromos, Glafki, Platykampos, Eleftherio, Dimitra, Neochori, Nammata, Kastri, Kato Amygdali, Rizomylos, Stefanovikio, Armenio, Kokkines, Niki, Achileio, Lofiskos, Kalamaki, Melissa, Alexandrini, Palaeopyrgos, Mesagala, Omolio, Stomio, Kastri Loutro, Kouloura, Kato Rapsani, Tempe, Itea, Gonnoi, Makrychori dhe Evangelismos, në rajonet Larissa dhe Magnesia. 

Brigada e zjarrfikësve ka evakuuar deri tani 2806 persona në të gjithë Greqin. Në rajonin e Thesalisë, shumë banorë u transportuan me avion nga çatitë e shtëpive të zhytura në ujë.

Autoritetet kanë konfirmuar deri më tani 11 viktima dhe kanë deklaruar se 4 persona janë raportuar të zhdukur./ CNA

Lajmet e fundit nga