LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tërmeti në Marok/ Shkon 820 numri i viktimave, raportohet për qindra të plagosur

9 Shtator 2023, 12:14, Kosova & Bota CNA

Tërmeti në Marok/ Shkon 820 numri i viktimave, raportohet për

Më shumë se 800 njerëz janë vrarë pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 6.8 që goditi Marokun të premten mbrëma, sipas televizionit shtetëror.

Shifra e bën atë tërmetin më vdekjeprurës që ka goditur Marokun në dekada. Ekipet e shpëtimit thuhet se po përpiqen të arrijnë në zonat më të prekura.

Epiqendra ishte në malet e Atlasit të Lartë, rreth 72 kilometra (44.7 milje) në jugperëndim të Marrakech, një qytet me rreth 840,000 banorë dhe një destinacion popullor turistik.

Tërmeti ishte më i forti që goditi atë pjesë të kombit të Afrikës Veriore në më shumë se 120 vjet, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA.

Muret historike të Marrakehut, një grup muresh mbrojtëse të ngritura për herë të parë në fillim të shekullit të 12-të, janë dëmtuar./ CNA

 

Lajmet e fundit nga