LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çeku: Kosova shpallet nikoqire e Lojërave Mesdhetare më 2030

8 Shtator 2023, 19:23, Kosova & Bota CNA
Çeku: Kosova shpallet nikoqire e Lojërave Mesdhetare më 2030
Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit i Kosovës, Hajrullah Çeku

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit i Kosovës, Hajrullah Çeku, ka bërë të ditur se Kosova do të jetë shtet nikoqir i Lojërave Mesdhetare më 2030.

“Përgëzime të gjitha palëve të përfshira në procesin e kandidimit. Së bashku, këtë rrugëtim transformativ do ta udhëheqim me shumë përkushtim dhe përgjegjësi”, ka thënë Çeku përmes një postimi në Facebook.

Vendimi është marrë nga Asambleja e Përgjithshme e Komitetit Ndërkombëtar të Lojërave Mesdhetare (ICMG) në një takim të mbajtur në Heraklion të Greqisë.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka konsideruar lajmin si “arritje të jashtëzakonshme”.

Lojërat Mesdhetare organizohen çdo katër vjet dhe për vendet e pellgut të Mesdheut përbëjnë ngjarjen më të rëndësishme shumësportive, pas Lojërave Olimpike.

Në kuadër të këtij organizimi mbahen gara në më shumë se 25 disiplina.

Në to marrin pjesë atletë nga vendet e Afrikës, Azisë dhe Evropës me qasje në rajonin e Mesdheut.

Vitin e kaluar nikoqir i këtij organizimi ka qenë Orani i Algjerisë./ REL

Lajmet e fundit nga