LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kreu i Komitetit Evropian për NATO-n: Kosova duhet të jetë pjesë e BE-së deri në vitin 2029

8 Shtator 2023, 08:14, Kosova & Bota CNA

Kreu i Komitetit Evropian për NATO-n: Kosova duhet të jetë

Gunther Fehlinger, i cili është kryetar i Komitetit Evropian për NATO-n (OJQ), ka thënë se Kosova duhet të jetë pjesë e Bashkimit Evropian deri në vitin 2029.

Në të njëjtën kohë, ai ka bërë thirrje për izolimin e Serbisë, duke sugjeruar se një vend prorus nuk e meriton të jetë pjesë e BE-së, shkruan "SchengenVisaInfo.com".

“Serbia duhet të izolohet. Të gjitha vendet e tjera evropiane duhet të jenë në NATO, BE dhe Euro 2024 – 2029. Dhe le të ndërtojmë një mur rreth Serbisë!”, shkroi Fehlinger në llogarinë e tij zyrtare në rrjetin social "X", e njohur më parë si "Twitter".

Fehlinger vazhdimisht kërkon llogarinë e tij që më shumë vende ta njohin Kosovën si vend të pavarur dhe që ajo të jetë pjesë e BE-së. Nga ana tjetër, ai nuk e mbështet Serbinë, duke thënë se ky vend është i vetmi shtet i hapur prorus gjenocid në Evropë.

Kohët e fundit, Fehlinger theksoi se vlerat e Serbisë duhet të vihen në dyshim, ndërsa në të njëjtën kohë theksoi se vendi duhet të bëjë më shumë punë përpara se të bëhet pjesë e BE-së.

Përveç kritikave ndaj BE-së, Fehlinger kritikon edhe vendet e tjera që ende nuk e kanë njohur Kosovën, përfshirë Spanjën dhe Greqinë.

“Kosova është djepi i paqes evropiane – i bëj thirrje të gjithë botës së lirë ta njohë Kosovën. [Ata] që refuzojnë njohjen e Kosovës duhet të dyshojnë nëse ai është seriozisht pjesë e botës së lirë. Dua të them ty, Spanjën, Greqinë…”, shkroi Fehlinger në llogarinë e tij "X".

Përveç sa më sipër, Fehlinger sugjeroi gjithashtu që Rumania ta njohë Kosovën si shtet të pavarur për të hyrë në Shengen./ CNA

Lajmet e fundit nga