LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-këshilltari i Trump dënohet për shpërfillje të Kongresit

8 Shtator 2023, 07:35, Kosova & Bota CNA
Ish-këshilltari i Trump dënohet për shpërfillje të
Ish presidenti i SHBA Donald Trump

Ish-ndihmësi i Trump, Peter Navarro, është dënuar për shpërfillje të Kongresit për refuzimin e bashkëpunimit me një hetim mbi përpjekjet e supozuara për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020. Prokurorët thanë se Navarro veproi "mbi ligjin" duke injoruar një thirrje nga një hetim i Kongresit.

Ai përballet me një vit burg për secilën nga dy akuzat për shpërfillje. Një tjetër aleat kryesor i Trump, ish-strategu Steve Bannon, u dënua vitin e kaluar për përbuzje të Kongresit. Jashtë gjykatës në Uashington DC të enjten, Navarro tha se ishte një "ditë e trishtuar për Amerikën", duke u zotuar të apelojë deri në Gjykatën e Lartë.

"Kjo është hera e parë në historinë e republikës sonë," tha ai, "që një këshilltar i lartë i Shtëpisë së Bardhë, një alterego i presidentit, është akuzuar ndonjëherë për këtë krim të supozuar."Ai argumentoi se Departamenti i Drejtësisë ka pasur një politikë për më shumë se 50 vjet që këshilltarët e lartë të Shtëpisë së Bardhë nuk mund të detyroheshin të dëshmonin para Kongresit.

"Megjithatë ata sollën çështjen," tha Navarro. Ai u shpall fajtor nga juria prej 12 anëtarësh pas katër orësh diskutime, pas një gjyqi që zgjati dy ditë.

Ish-këshilltari i Trump dënohet për shpërfillje të

Përveç një apeli, avokatët e Navarro-s po bëjnë kërkesë për një gjyq, duke pretenduar se anëtarët e jurisë dolën jashtë gjykatës gjatë diskutimeve të tyre dhe u ndeshën me protestues.

Navarro, i cili shërbeu si këshilltar i lartë tregtar i ish-presidentit Donald Trump, iu dorëzua një thirrje nga një komitet i përzgjedhur i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA në shkurt 2022.

Por ai nuk dorëzoi asnjë nga emailet apo dokumentet e kërkuara dhe nuk u paraqit për të dëshmuar para panelit të udhëhequr nga Demokratët.

Komiteti kishte shpresuar të pyeste Navarro-n në lidhje me përpjekjet për të vonuar certifikimin e zgjedhjeve të vitit 2020, sipas një ish-drejtori të stafit për panelin që dëshmoi në gjykatë./ CNA

Lajmet e fundit nga