LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali në ditëlindjen e ministrit belg/ Miqtë urinojnë në makinën e policisë

9 Shtator 2023, 12:54, Kosova & Bota CNA

Skandali në ditëlindjen e ministrit belg/ Miqtë urinojnë

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në ditëlindjen e 50-të të ministrit belg të drejtësisë, Vincent Van Quickenborne.

Tre nga të ftuarit e tij akuzohen se kanë urinuar në një makinë policie të parkuar jashtë shtëpisë së tij natën e 14-15 gushtit.

Ministri Vincent Van Quickenborne doli para Parlamentit të enjten pas hapjes së një hetimi më 23 gusht. Ai i tha parlamentit belg se nuk kishte parë tre të ftuar në festën e tij të ditëlindjes duke urinuar në një furgon policie jashtë shtëpisë së tij dhe kërkoi falje për incidentin skandaloz.

"Unë do të doja t'i kërkoja falje çdo oficeri policie në vend [...] Unë e kuptoj plotësisht pse ata janë të indinjuar. Është absolutisht e papranueshme," tha ai në një seancë të jashtëzakonshme tre-orëshe përpara deputetëve në Komisionin e Drejtësisë.

Çështja, e quajtur "pipigate" [pee-peegate] nga media belge, e ka vënë këtë lider liberal në një pozitë të vështirë, me disa sindikata policore që i bëjnë thirrje atij të japë dorëheqjen.

Kryeministri Alexander De Croo, i cili bëri një paraqitje të shkurtër në festën e ditëlindjes, u mor në pyetje të enjten nga një gazetar në një konferencë shtypi në Bruksel për një temë tjetër./ CNA

Lajmet e fundit nga