LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkatërrohet rrjeti i trafikut të drogës/ 17 të arrestuar në Belgjikë dhe Gjermani, mes tyre edhe shqiptarë

27 Maj 2023, 09:42, Kronika CNA
Shkatërrohet rrjeti i trafikut të drogës/ 17 të arrestuar
Foto ilustruese

Europol mbështeti autoritetet gjermane dhe belge për të shuar një grup të krimit të organizuar të përfshirë në trafikun e drogës dhe pastrimin e parave në të gjithë Evropën. 

Më 25 maj, mbi 300 oficerë, duke përfshirë ekipet e ndërhyrjes speciale dhe ekipet e K9, kryen një sërë bastisjesh të njëkohshme në të dy vendet ndaj anëtarëve të këtij grupi kriminal të strukturuar, i përbërë kryesisht nga shtetas shqiptarë/ me identitet të dyfishtë.

Veprimet u koordinuan nga një qendër komanduese e vendosur në Bruksel, Belgjikë, me oficerë të Europolit të vendosur në terren.

Rezultatet e aksionit

26 kërkime pronësie (21 në Belgjikë, 5 në Gjermani)

17 arrestime (15 në Belgjikë, 2 në Gjermani)

Konfiskimet përfshijnë:

Një plantacion i brendshëm kanabisi

15 kilogramë kanabis

3 kilogramë drogë sintetike dhe 3 kilogramë kokainë

13 automjete, shumica të pajisura me ndarje profesionale të fshehura

3 armë zjarri

Mbi 700 000 euro në para cash.

Hetuesit zbuluan se droga po kontrabandohej në kontejnerë në Belgjikë, përpara se të transferohej në Gjermani me automjete të pajisura me ndarje të sofistikuara të fshehura. Droga më pas shpërndahej në të gjithë Evropën.

Gjatë hetimit u sekuestruan disa qindra mijëra euro para të gatshme. 

Europol e mbështeti këtë hetim duke ofruar ekspertizë të përshtatur dhe mbështetje të gjerë analizash dhe duke lehtësuar shkëmbimin e informacionit përmes kanaleve të tij të sigurta. Një sërë takimesh operacionale u organizuan nga Europoli në të gjithë Evropën me qëllim plotësimin e boshllëqeve hetimore në nivel ndërkombëtar dhe koordinimin e veprimeve të njëkohshme që synojnë çmontimin e të gjithë strukturës së këtij grupi kriminal./ CNA.al

Lajmet e fundit nga