LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Si India arriti konsensusin e G20 pavarësisht ndarjeve të thella

9 Shtator 2023, 13:02, Kosova & Bota CNA

Si India arriti konsensusin e G20 pavarësisht ndarjeve të thella

Blloku i Grupit G20 ka miratuar Deklaratën e Udhëheqësve të Nju Delhit, njoftoi kryeministri Narendra Modi sot (9 shtator). 

Njoftimi vjen pasi India po pret liderët globalë në Kryeqytetin Kombëtar për Samitin e 18-të të G20. Nga presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden te kryeministri britanik Rishi Sunak, disa krerë shtetesh, së bashku me drejtues të organizatave ndërkombëtare, po marrin pjesë në takimin dyditor të profilit të lartë në Bharat Mandapam të Pragati Maidan.

Nën presidencën e Indisë,Bashkimi Afrikani është dhënë statusi i anëtarit të përhershëm në bllokun G20 të ekonomive më të pasura në botë.

Të gjithë sytë ishin në atë nëse Samiti i G20 do të përfundonte me një Deklaratë të përbashkët të Liderëve, pasi disa çështje u shfaqën si një pikë pengese në ndërtimin e një konsensusi midis grupimit.

Deklarata e përbashkët e Nju Delhit ka të ngjarë t'i referohet luftës së Rusisë "në" Ukrainë, në vend të "kundër Ukrainës" - një shprehje e kërkuar nga SHBA dhe aleatët e saj, raportoi Bloomberg.

Lajmet e fundit nga