LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Katastrofa e shkaktuar nga tërmeti, Biden ofron mbështetje për Marokun

9 Shtator 2023, 11:13, Kosova & Bota CNA

Katastrofa e shkaktuar nga tërmeti, Biden ofron mbështetje për

 

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka shprehur ngushëllimet për viktimat e tërmetit në Markok dhe tha se SHBA-të janë "të gatshme të ofrojnë çdo ndihmë të nevojshme".

“Jam thellësisht i pikëlluar nga humbja e jetës dhe shkatërrimi i shkaktuar nga tërmeti në Marok”, tha ai në një deklaratë..

Dhe në Kinë, presidenti Xi Jinping i ka dërguar një "mesazh ngushëllimi" Marokut, thonë mediat shtetërore.

Më shumë se 800 njerëz janë vrarë pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 6.8 që goditi Marokun të premten mbrëma, sipas televizionit shtetëror.

Shifra e bën atë tërmetin më vdekjeprurës që ka goditur Marokun në dekada. Ekipet e shpëtimit po përpiqen të arrijnë në zonat më të prekura.

Epiqendra ishte në malet e Atlasit të Lartë, rreth 72 kilometra (44.7 milje) në jugperëndim të Marrakech, një qytet me rreth 840,000 banorë dhe një destinacion popullor turistik.

 

 

Lajmet e fundit nga