LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Në përpjekje për të gjetur ujë e ushqim/ Të mbijetuarit e Marokut kërkojnë ndihmë  

10 Shtator 2023, 18:54, Kosova & Bota CNA

Në përpjekje për të gjetur ujë e ushqim/ Të

Të mbijetuarit e tërmetit më vdekjeprurës të Marokut në më shumë se gjashtë dekada u përpoqën të gjenin ushqim, ujë dhe strehim të dielën, ndërsa kërkimi për të zhdukurit vazhdoi në fshatrat e largëta dhe numri i të vdekurve prej më shumë se 2,100 ka gjasa të rritet më tej, raporton Reuters.

Shumë njerëz po përgatiteshin të kalonin natën e tretë në natyrë pas tërmetit me magnitudë 6.8 ballë që goditi vonë të premten. Punonjësit e ndihmës përballen me sfidën për të arritur në fshatrat më të prekura në Atlasin e Lartë, një varg malor i thyer ku vendbanimet janë shpesh të largëta dhe ku shumë shtëpi u shkatërruan .

Dëmi i bërë në trashëgiminë kulturore të Marokut u bë më i dukshëm pasi mediat lokale raportuan shembjen e një xhamie historikisht të rëndësishme të shekullit të 12-të . Tërmeti dëmtoi gjithashtu pjesë të qytetit të vjetër Marrakech, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Në Moulay Brahim, një fshat 40 km (25 milje) në jug të Marrakech, banorët përshkruan se si i gërmuan të vdekurit nga rrënojat duke përdorur duart e tyre të zhveshura.

Në një kodër me pamje nga fshati, banorët varrosën një grua 45-vjeçare që kishte vdekur së bashku me djalin e saj 18-vjeçar, një grua që qante me zë të lartë ndërsa trupi u hodh në varr.

Ndërsa merrte pasurinë nga shtëpia e tij e dëmtuar, Hussein Adnaie tha se besonte se njerëzit ishin ende të varrosur në rrënoja aty pranë. "Ata nuk morën shpëtimin që kishin nevojë, kështu që vdiqën. Unë i shpëtova fëmijët e mi dhe po përpiqem të marr mbulesa për ta dhe çdo gjë për të veshur nga shtëpia," tha ai./ CNA

Lajmet e fundit nga