LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhjetëra të vrarë në sulmin në tregun e Sudanit

10 Shtator 2023, 18:37, Kosova & Bota CNA

Dhjetëra të vrarë në sulmin në tregun e Sudanit

Të paktën 35 persona janë vrarë pasi një treg i mbushur me njerëz në kryeqytetin e Sudanit u godit me "armë shpërthyese", thotë një organizatë bamirëse mjekësore.

Médecins Sans Frontières (MSF) e përshkroi atë si "kërdi", duke thënë se më shumë se 60 njerëz ishin plagosur gjithashtu në sulm.

Banorët vendas thonë se një avion ushtarak bombardoi tregun Qouro në Khartoum jugor të dielën.

Fraksionet ushtarake rivale kanë luftuar që nga prilli.

Të dielën, koordinatorja e urgjencës e MSF, Marie Burton tha se Khartoum "ka qenë në luftë për gati gjashtë muaj".

Sudani u zhyt në një luftë civile në prill.
Rreth pesë milionë njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre dhe mijëra janë vrarë. Khartoum dhe rajoni perëndimor i Darfurit janë goditur më keq nga konflikti.

RSF kontrollon pjesën më të madhe të Khartoum dhe qytetet fqinje të Omdurman dhe Bahri.

Ushtria ka kryer vazhdimisht sulme ajrore në një përpjekje për të rimarrë kontrollin e qyteteve.

Një sulm ajror vrau të paktën 20 njerëz, duke përfshirë dy fëmijë, rreth një javë më parë, thanë aktivistët.

SHBA, Arabia Saudite dhe vende të tjera janë përpjekur të ndërmjetësojnë për t'i dhënë fund konfliktit, por pa sukses./ CNA

Lajmet e fundit nga